Je skvelé mať štvornohého domáceho miláčika – rozveselí človeka, zaženie pocit samoty, ale čo stav domácnosti, v ktorej žije zvieratko? Prinášame vám jednoduché tipy na udržiavanie čistoty priamo od milovníkov mačiek. Vy neprídete o zdravý rozum a vaša mačička zasa o voľnosť pri pohybe po dome či byte.

Foto: Pixabay/Uschi_Du

Prečítajte si užitočné rady a zistite, čo možno použiť na rozličné povrchy pri čistení vašej domácnosti:

Podlahy, pracovné dosky, stoly

Na odstraňovanie mačacích chlpov z tvrdých povrchov, ako sú drevené alebo vinylové podlahy, pracovné dosky, stoly, stropné ventilátory, stolové dosky alebo rôzne iné tvrdé povrchy:

● Raz denne si vyčleňte čas na rýchle pozametanie. Dobre, aspoň každý druhý deň! Existujú aj suché utierky, ktoré sú ideálne na rýchle zametanie bez toho, aby ste museli použiť mop alebo metlu. Mačacie chlpy sa lepia priamo na handričky, ktoré potom môžete vyhodiť rovno do koša.

Foto: Pixabay/Myriams-Fotos


● Investujte do niektorých čistiacich produktov určených priamo na šetrné odstraňovanie chlpov. Na trhu je ich mnoho, stačí si vybrať. Šetria čas a život. 😉

● Raz týždenne prejdite mokrým mopom po tvrdých podlahových povrchoch. Okrem suchých utierok existujú aj vlhčené utierky pre domáce zvieratá, ktoré vám ušetria problémy s vyťahovaním vedier s vodou, čistiacim prostriedkom a poskytujú bezproblémové riešenie na umývanie podlahy.

Foto: Pixabay/karishea

Koberce, nábytok, oblečenie, bielizeň, auto,...

Na odstraňovanie mačacích chlpov z látok, vrátane kobercov, čalúneného nábytku, oblečenia, posteľnej bielizne alebo interiérov áut:

● Zahaľte obľúbené miesto vašej mačky odnímateľnou látkou. Zakryte čalúnené oblasti, kde váš mačací chlpáč rád oddychuje prikrývkami alebo uterákmi. Ak chcete, môžete použiť aj niečo luxusnejšie. Vaša mačka to, pravdepodobne, tiež ocení. 😊Hoci táto technika nie je esteticky najpríťažlivejšia, existuje dôvod, prečo to mnohí praktizujú. Prikrývku alebo uterák môžete totiž po pár dňoch hodiť do pračky, čím sa ľahko zbavíte nahromadených mačacích chlpov.

Foto: Pixabay/MabelAmber


● Buďte kreatívni s technikami odstraňovania chĺpkov. Sušiace plachty (niekedy mierne navlhčené), pemza, valčeky na vlákna a lepiaca páska robia zázraky pri odstraňovaní chĺpkov z rôznych povrchov látok.

● Pravidelné vysávanie tiež pomáha pri odstraňovaní mačacej srsti. Ale je tu ďalší trik! Skúste použiť rozprašovaciu fľašu, mierne navlhčte koberec a ešte pred zapnutím vysávača povymetajte pomocou metly chumáče mačacích chlpov.

● Ďalšia finta! Skúste vysávať mačacie chlpy v striedavých smeroch, aby ste dosiahli čo najefektívnejšie výsledky.

Foto: Pixabay/aszpilka90

● Stierka = najlepší priateľ milovníka mačiek. Tohto pomocníka môžete použiť na hrabanie mačacích chlpov z akéhokoľvek povrchu.

● Elektrický náboj pomocou antistatických sprejov. Elektrický náboj spôsobuje, že všetky tie mačacie chlpy sa prilepia na vaše látkové povrchy. Môžete si vyrobiť vlastný antistatický sprej zmiešaným s 2 polievkovými lyžicami tekutej aviváže s jednou šálkou vody v rozprašovači. Oceníte aj jeho príjemnú vôňu.

● Vlhké gumené kuchynské rukavice alebo vlhká špongia vám tiež pomôžu odstrániť mačacie chlpy z textilných povrchov.

● Pridajte vlhkosť do vzduchu. Použitie zvlhčovača vo vnútri vášho domova môže zabrániť tomu, aby sa mačacie chlpy prilepili na textilné povrchy.

Foto: Pixabay/kirillslov

A čo na záver? Netreba zabúdať na to, že ak máte doma mačacieho kamaráta, chumáče chlpov sa budú objavovať stále. Práve preto je dobré, ak si tieto postupy čistenia zapracujete do vašej bežnej rutiny. Určite oceníte, keď sa vám na papučiach nebudú hromadiť malé, niekedy neviditeľné chĺpky, ktoré však vo veľkom množstve môžu spôsobiť hotovú katastrofu, ktorej sa potom zbavíte veľmi ťažko. A ktovie, možno si z čistenia spravíte aj zábavu, pri ktorej vám bude vaša mačička asistovať naháňaním utierky alebo vašej ruky v gumenej rukavici. 😉

Zdroj: How To Remove Cat Hair From Everywhere: A Cleaning Guide (homemadesimple.com), Foto: Pixabay