Čas tečie rýchlejšie ako všetky rieky na Slovensku, máte pocit, že vaša svadba v Žiline, Bratislave, Hriňovej, či kdekoľvek inde, bola len včera. Ale ratolesť po vašom boku, ktorá chce stále nové a nové hračky, vás presviedča o opaku. A teraz podpásová otázka: Myslíte si, že hračky majú deti iba zabávať, alebo by ich mali aj niečo naučiť? Jasné, hračky sú primárne na to, aby z nich deti mali radosť, pohrali sa a nerobili neplechu. Ale prečo nezabiť dve muchy jednou ranou, keď môžete? Teda nie, nič sa tu nebude zabíjať, budú sa hľadať hračky, ktoré deti zabavia a aj naučia.

Poznáte edukačné hračky?

Edukačné hračky sú také, ktoré deti nielen zabávajú, ale aj aj niečo naučia. Pomáhajú deťom zlepšovať ich vývoj – učia ich jemnej motorike, podporujú predstavivosť, zlepšujú logické myslenie, učia ich počítať, čítať či rozoznávať tvary. Nemusíte sa obávať toho, že by ich deti nemali rady, sú to hračky, ktoré primárne deti zabávajú, no vďaka zmyslu hry, ich aj učia. Ako by ste mali vybrať takúto hračku?

Vyberajte hračky deťom uvážene

Hoci ste vy ten, kto rozhoduje o tom, že dieťaťu hračku kúpite, nevyberajte hračky iba podľa seba. To by sa vám mohlo vypomstiť a doma by vám mohla vzniknúť malá revolúcia a načo zavádzať pravidlá o BOZP, aby ste prežili. Nechajte dieťa, nech si hračku vyberie samo, až potom rozhodnete, či je hračka pre neho vhodná. A keď nie, hľadajte ďalej. Dobré je riadiť sa aj štítkami s odporúčaním veku. Nie je to len tak, aby sa nepovedalo, že sa nedodržujú zákony. Hračkárske spoločnosti spolupracujú s detskými psychológmi, ktorí dokážu presne odhadnúť vek dieťaťa, pre ktoré je hračka vhodná.

Interakcia je dôležitá

Najlepším učením je škola hrou, pretože dieťa to nevníma ako učenie, ako niečo, čo musí podstúpiť za trest. Baví ho to, aktívne sa zaujíma o to, čo sa deje a nielen pasívnym prijímateľom informácií. Je aktívnym spoluúčastníkom a to v ňom vyvoláva pocit rovnocennosti. Aj preto sa interaktívne tabule na školách tešia takej obľube – pre deti to je škola hrou. Preto, keď môžete, snažte sa učiť aj vy svoje deti hravou a zábavnou formou.