prosiek.jpgTrasa: Vchádza sa do nej z dediny Prosiek pri Liptovskom Mikuláši. Hneď na úvod nás čakal asi najpôsobivejší úkaz celej doliny – Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe.

prosiek1.jpgPokračujúc ďalej sme zistili, že potok sa stráca v podzemí a opäť sa objaví až na konci doliny. Z križovatky „Sokol“ sa možno dostať k 15m vysokému vodopádu „Červené piesky“ a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny. Tieto skalné rokliny je potrebné zdolávať rebríkmi, ktoré však majú pevnú konštrukciu, takže sa niet čoho obávať. Rebríky by mali zvládnuť i starší návštevníci.

Prekvapením pre každého je prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Zdolajúc túto skalnatú časť, dostávate sa na idylickú lúku Svorad, odkiaľ môžete pokračovať v náučnom chodníku na Veľké Borové, prípadne obohatiť vašu túru výstupom na Prosečné. Tiež je možnosť odbočiť do doliny Liptovskej Anny. Kto sa však dostal až sem a má dostatok času, nemal by si nechať ujsť pokračovanie v ceste na Mlyny oblazy, z ktorých sa dá zídením Kvačianskou dolinou vrátiť do východiskového bodu túry.

prosiek2.jpgNáročnosť: po vodopád je náročnosť nízka, vhodné pre rodiny s deťmi, ďalej sme sa nedostali. My sme boli pri vodopáde v septembri a v období sucha, takže nás vodopád trochu sklamal. Krajší je pohľad vraj na jar, keď sa topia ľady, lenže vtedy je horšie sa dostať cez Vráta, potok je riadne rozbujnený.