Deti sú dnes doslova zahltené množstvom hračiek. Pre dieťa ja naviac nové úplne všetko. Každý obal od potravín, na ktorom je obrázok, je niečím, o čo nechce prísť. Lenže množstvo vecí ho súčasne rozptyľuje a odvádza od hračiek, ktoré by dokázali zásadnejšie rozvíjať jeho schopnosti prekonávaním limitov, ktoré zatiaľ má.

Aké hračky potrebujú deti?

Predovšetkým kreatívne a tie, ktoré ich udržia na čerstvom vzduchu. A samozrejme bezpečné, čo neplatí len pokiaľ ide o hračky pre najmenších. Práve kvôli bezpečnosti je niekedy veľmi ťažké vybrať správne hračky. Výrobcovia často uvádzajú, že hračka je vhodná až od troch rokov, pretože obsahuje malé diely. Pritom ale pod dozorom nie je problém tieto hračky používať aj skôr. Naopak, pre štvorročné dieťa môže byť táto hračka už nezaujímavou. Iné hračky sa zas vydávajú za dojčenské, ale ich nízka kvalita ich robí extrémne nebezpečnými aj pre deti staršie.

Ďalším zavádzajúcim faktom je opäť údaj o vhodnosti hračky od troch rokov

Deťom kúpime stavebnicu a čakáme, že sa od nej už nepohnú. Sme sklamaní, keď ju dieťa ešte nezvláda samo či vôbec, teda ani s vašou pomocou. Pokiaľ sa mu v hre nedarí, hračku odsunie stranou. Nie je na tom nič zlého. Je normálne, že dieťa musí do hračky „dorásť“ a je vhodné mu dávať hračky s malým predstihom. Opäť ale platí, pozor na zahltenosť hračkami.

Kreatívnych hračiek nie je nikdy dosť

Nejdeme si teraz protirečiť. Nebudeme totiž hovoriť o žiadnych stavebniciach, ale o hračkách, ktoré sú vlastne spotrebným materiálom. Či už ide o vodové a temperové farby, koráliky, typickým príkladom je tiež modelovacia hmota. Než dokupovať ďalšie autíčka a bábiky, naučte deti tvoriť tieto hračky z rôznych modelovacích hmôt, z papieru či prírodnín. Nie je dieťa, ktorého by nebavila plastelína. Výtvory nechajte deti rozdávať známym ako darčeky. Babičky to budú milovať.

Detské domčeky udržia deti na záhrade

Ak sa budú vaše deti vonku nudiť, nebudú tam chcieť zostávať. Ideálne riešenie ponúkajú detské domčeky. Pre deti sú zázemím pre obrovské množstvo hier. Domček môže byť obydlím, rýchlo sa premení na obchod, ordináciu aj na škôlku. Vďaka detskému domčeku budú vaše deti chcieť tráviť vonku omnoho viac času.

(Alinka/PR)