Hlavné bezmäsité jedlá
Fazuľkový prívarok

1 cibuľa, rastlinný olej, 400 g zelenej fazuľky, soľ, vegeta, muškátový oriešok, 3 lyžice bieleho jogurtu.
Očistenú cibuľu posekáme nadrobno a speníme na rastlinnom oleji. Zelenú fazuľku očistíme a pokrájame na kúsky dlhé asi 2 cm. Pridáme k cibuľovému základu, osolíme, posypeme vegetou, ochutíme postrúhaným muškátovým orieškom, podlejeme troškou vody a udusíme do mäkka. Hotovú fazuľku odstavíme a zamiešame do nej 2 až 3 lyžice bieleho jogurtu. Podávame ju s vareným, duseným alebo pečeným mäsovým jedlom.

Karfiolový nákyp

1 karfiol, 2 dl lahôdkovej smotany, 2 vajcia, soľ, muškátový oriešok, petržlenová vňať.
Karfiol očistíme, umyjeme v tečúcej vode, rozoberieme na ružičky, väčšie hlúbiky nadrobno posekáme a vložíme do ohňovzdornej, najlepšie sklenenej zapekacej nádoby. Čerstvé vajcia a smotanou osolíme, ochutíme postrúhaným muškátovým orieškom a petržlenovou vňaťou, rozšľaháme a karfiol zalejeme. Karfiol má byť zakrytý smotanovou omáčkou, aby sa do mäkka udusil, Preto omáčku môžeme doliať trochou mlieka alebo vodou. Nádobu zakryjeme a vložíme do predhriatej rúry na 40-45 minút. Pečieme pomaly. Ak sa pripeká, znížime prívod tepla. Karfiolový nákyp je vhodnou prílohou k pečenému mäsu. Obmenou karfiolového nákypu môže byť nákyp z brokolice.

Dusená zelenina so syrom

Mrazený karfiol, brokolica, mrkva, tvrdý syr, kúsok masla
Mrazenú zeleninu vložíme do misky vhodnej do mikrovlnnej rúry. Pridáme plátok masla. Zakryjeme potravinárskou fóliou, do ktorej spravíme nožom 3 dierky a dáme na 10 minút do mikrovlnnej rúry na najsilnejší výkon. Fóliu odoberieme a na zeleninu postrúhame tvrdý syr.

Falošná treska

1 majolka, 1 tvaroh, 3 vajíčka, 1 lyžica vegety, 1 lyžica horčice, 2 uhorky, 1-2mrkvy, 1 cibuľa
Uhorky, cibuľu a natvrdo uvarené vajcia nadrobno nasekáme, mrkvu postrúhame na jemnom strúhadle a všetko spolu zmiešame. Vhodná ako plnka do šunkových roliek.