Miriam Latečková je mama, majiteľka e-shopu Babičkina záhrada, blogerka, organizátorka detoxikačných pobytov a v neposlednom rade autorka svojho knižného debutu Bylinky z babičkinej záhrady. Pitím štiav si vyliečila alergie a svoje skúsenosti dnes posúva ďalej a pomáha tak ďalším ľudom otvoriť cestu zdravého životného štýlu. Verí v silu bylín a ich štúdiu venovala uplynulých pätnásť rokov. V rozhovore pre náš web nám dovolila nakuknúť “za plot” Babičkinej záhrady.
Spomínate si na ten moment, kedy sa vám po prvýkrát prihovorili bylinky? Ako a kde to bolo? Čo vám pošepkali?
Prvýkrát som sa s bylinkami stretla ešte v detstve, keď ma kamarátka s maminou asi ako 10 ročné dieťa vytiahli na bylinky. S úžasom som zisťovala, že kvietky, o ktoré sme sa ako deti doslova potkýnali pri hrách, majú svoje mená a liečivé účinky. To bol prvý moment, kedy som ich zbierala, privoniaval k nim a učila sa im rozumieť. Naplno sa táto láska vrátila v dospelosti, kedy sa mi narodilo prvé dieťa.
Aké boli začiatky vášho e-shopu Babičkiná záhrada?
Z dnešného pohľadu možno smiešne. Bola som e-shopom s najužším sortimentom na trhu. V podstate som len dala dokopy mojich obľúbených výrobcov, ktorých prírodné produkty som doma sama používala pre seba a moju rodinu, aby boli k dispozícii aj pre mojich známych, ktorí sa ma stále pýtali, kde nájdem dobrých, lokálnych a poctivých dodávateľov a výrobcov.
Prečo ste začali s pitím ovocných a zeleninových štiav a čo nasledovalo po vašom prvom osobnom detoxe ?
Trpela som ťažkou formou alergie – krížená potravinová a peľová alergia, kedy som nemohla prijímať väčšinu ovocia a zeleniny, čo bolo pre mňa nepredstaviteľné. Skúsila som rôzne formy očisty, až som pochopila, že bez úplnej detoxikácie bez jedla to nepôjde. Dala som sa na pôst na vode a čajoch, keďže v tej dobe som nemohla ani čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Už po pár dňoch začalo telo reagovať, zrazu som nezaspávala s upchatým nosom a svrbením tela, peľ na prechádzke mi robil stále menší problém a ja som vedela, že toto je cesta. Odvtedy si robím hladovky (teraz už aj na šťavách) 2x ročne.
Pre koho sú určené vaše detoxikačné pobyty?
Pre všetkých ľudí, ktorí chcú žiť zdravší a šťastnejší život. Teda pre tých, ktorí si potrebujú poriešiť dlhotrvajúce, chronické ochorenia a problémy. Alebo sa potrebujú len jednoducho naštartovať na zdravšiu cestu života. Pobyt je aj pre tých, ktorí sa cítia vyhorení a majú potrebu zmeny. Nového reštartu.
Ktorá cesta vás priviedla k myšlienke napísať knihu?
Články a recepty o zdravom životnom štýle a bylinkách som písala cca 10 rokov. Blogovala som, prispievala do časopisov a hoci som nad knihou rozmýšľala už dlhšie, tak pre množstvo aktivít, prednášok a kurzov som sa k nej nikdy nedostala. Až si ma všimlo vydavateľstvo Noxi a ponúklo mi spoluprácu s tým, že všetko ohľadom knihy a vydania zabezpečí. Stačí ak budem písať. A to mi vyhovovalo.
Bylinky z babičkinej záhrady nie je len obyčajná encyklopédia bylín. Vaši čitatelia v nej nájdu aj recepty pre deti a dospelých. Liečite bylinkami aj svoju rodinu?
Pravdaže. Všetko z knihy je vyskúšané na mne a mojej rodine, blízkych a klientoch. O bylinkách netreba len písať a čítať. Po bylinky by sme mali vybehnúť na lúky, reálne s nimi pracovať, cítiť ich, voňať a komunikovať s nimi.
Čo vás v živote najviac teší? Sú to obyčajné chvíle, alebo veľkí míľniky vo vašom živote?
Veľké míľniky samozrejme potešia a človek si ich pamätá, ale šťastnými nás aj tak nerobia vonkajšia podnety, méty a víťazstvá. Dôležitejší je náš vnútorný pokoj, radosť, vášeň pre život, nadšenie, smiech, príroda, deti, rodina, blízki ľudia.
Čo si myslíte, že vymizlo zo životov dnešných žien? Čo by mali do života navrátiť?
Nechcem zovšeobecňovať ani kritizovať. Myslím, že po rokoch osvety a informácií, ktoré sa nám dostávajú, kurzov a prednášok, z ktorých si môžete vyberať do sýta, si každá žena môže uvedomovať svoju hodnotu, ženskosť aj miesto v rodine a spoločnosti. A najmä vo svojom vlastnom živote! Len sa nebáť, roztiahnuť krídla a letieť.
Aká bola Miriam pred desiatimi rokmi oproti tomu, aká je dnes? Kam kráča?
Aká som bola? Ťažká otázka. Iná ako dnes ale robila som všetko najlepšie ako som v tej dobe vedela. A rovnako tak teraz robím všetko najlepšie ako viem, takže bez výčitiek do budúcnosti.. Kráčam za šťastím … v každej sfére.
Čo by ste chceli odkázať čitateľkám nášho webu Alinka.sk?
Buďte šťastné! To je zmyslom života. Tešte sa z každého dňa, nech všetko robíte s láskou :-)
Za rozhovor ďakuje Lucia.
Foto zdroj: archív Miriam Latečkovej.
P.S. Ak ste sa dočítali až sem, pozorne sledujte náš Facebook aj Instagram. Už teraz na oboch sociálnych sieťach nájdete SÚŤAŽ o krásnu knihu od Miriam Latečkovej – Bylinky z Babičkinej záhrady, tak sa neváhajte do nej zapojiť. Držíme vám palce .-)