Obdivujete v televízii a časopisoch všetky tie dychberúce premeny interiéru? Ak ste aj vy zatúžili po zmene, ale nechcete alebo nemôžete siahnuť hlbšie do vrecka, stavte na samolepky na stenu. Objavili sme pre vás tie najzaujímavejšie designy, ktoré vám nezruinujú rozpočet, ale budú mať úžasný vplyv na vašu obývačku, kuchyňu i kúpeľňu.

Samolepky na stenu à la kachličky od Ambiance

Odrádzala vás od nákupu samolepiek zložitosť aplikácie na stenu? So samolepkami od značky Ambiance to už nemôže byť jednoduchšie. Na rozdiel od zložitých tvarov ako sú stromy alebo zvieratká sa v tomto prípade nemusíte obávať, že niečo pokazíte. Práve vďaka ich štvorcovému tvaru zvládnete nalepenie hladko.

Tvarom aj vzorom samolepky pripomínajú kúpeľňové kachličky, ale zdobiť vám môžu celý domov vrátane podlahy a nábytku. Stačí si vybrať farebnú kombináciu, ktorá vás vystihuje najlepšie. Farby mora a prírody sú obľúbené v kúpeľni, zatiaľ čo citrusové odtiene v jedálni podporia chuť k jedlu a veselé farby vdýchnu nový život starému nábytku.

Samolepky na podlahu miestnosť ozvláštnia, a sú dokonca protišmykové, vodeodolné a odolné proti poškriabaniu, čo oceníte aj v domácnosti s malými deťmi a zvieratami. Každá Kachlička v sade je vyrezaná zvlášť, takže na vás už je len rozhodnúť sa, ako jednotlivé diely nakombinujete.

3D samolepky, ktoré nachytajú aj to najbystrejších oko

Máte radi optické klamy a hry s uhlom pohľadu? Premeňte svoj domov v malú umeleckú galériu ilúzií. Samolepky s 3D efektom vykúzli na prázdnych stenách pokojne aj malú botanickú záhradu s bonsajmi a motýle. Alebo by ste radšej bránu do iného vesmíru či vychádzku po safari?

Výhodou takýchto samolepiek je napríklad možnosť skrášliť steny v prenajatom byte, kde vám nie je povolené vŕtať do steny alebo vymaľovať izbu. Ocenia je ale všetci, ktorí si chcú často a lacno premeniť interiér s minimom práce.

Veľkoformátové tapety na stenu od Bimago

Chcete vziať premenu interiéru doslova od podlahy? Namiesto do sekcie maliarskych potrieb pohľadajte na Bonami pre veľkoformátovú tapetu od značky Bimago. Vo svojom repertoári má fascinujúcu ponuku designov pre umelecké duše, bohémov, cestovateľov, elegánov aj romantikov. Tapeta vám dorazí vcelku ako rolka, ktorú si podľa potreby ľahko narežete. Kompletný set na lepenie tapiet vrátane odlamovacího noža má značka samozrejme tiež v ponuke.

Tapety sú vyrobené z netkanej textílie, vďaka čomu sú vodeodolné a oderuodolné. Tento materiál je tak spoľahlivý, že sa s ním veľmi často stretnete napríklad v záhradníctve. Farby sú navyše ekologické a vhodné do detskej izby. Tapetu nemusíte nutne nalepiť cez celú stenu, ale pokojne využite len polovicu role. S jej pomocou ľahko opticky rozdelíte veľkú miestnosť na viac zón.

Ako šetrne zložiť tapety a samolepky?

Vzhľadom k tomu, že každý výrobca používa iné materiály a trochu iné lepidlá, postupujte vždy podľa jeho odporúčaní. Návod by vám mal doraziť vždy s produktom, prípadne ho nájdete na internetových stránkach. Ak sa predsa len nemôžete dopátrať toho, ako odstrániť samolepky a tapety, existujú univerzálne návody, ktoré vo väčšine prípadoch fungujú vždy.

Odlakovač na nechty, fén aj profesionálne prípravky

Odstránenie samolepiek a tapiet nie je nijako náročné, ale je potrebné postupovať opatrne a nikam neponáhľať. Nálepky na nábytku možno odstrániť napríklad odlakovačom na nechty. S nábytkom samotným by mal prísť do styku minimálne, aby ho nepoškodil – hlavne pokiaľ ide o drevo. Odlakovač preto naneste na handričku alebo drsnú stranu hubky. Povrch pomaly trite, pokiaľ nebude celá nálepka preč.

Ideálnym pomocníkom, s ktorým sa vám podarí odstrániť samolepku zo steny prakticky vždy, je teplo. Metóda zahrievania platí na väčšinu lepidiel. Stačí vziať do jednej ruky fén a druhou rukou samolepku rovnomerným a pomalým ťahom odlepiť. Môže sa ale stať, že odstránite aj časť omietky. Zakryť ju môžete buď novou samolepkou, nábytkom alebo novou výmaľbou.

Ďalšou možnosťou je použiť špeciálne prípravky na odstránenie etikiet, ktorý dnes zoženiete snáď v každom e-shopu alebo väčšom obchode so zmiešaným tovarom či domácimi potrebami. Ak sa chcete takému odstraňovaniu vyhnúť, stavte na samolepiace samolepky na stenu, ktoré garantujú ľahké odstránenie a možnosť opätovného prilepenia na iné miesto. Ich lepidlo býva šetrnejšie než u bežných samolepiek.

Či už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek samolepku na stenu alebo tapetu, riaďte sa nasledujúcim pravidlom: zdobenejšie interiéry uvítajú jednoduché farby a vzory. Minimalistickým budú naopak slušať zdobenejšie samolepky. A ak si predsa len nebudete istí, či bude vami vybraný dizajn vášmu domovu pristane, pátrajte pre inšpiráciu na internete alebo si nechajte poradiť od predajcu.

A teraz už viete, ktoré samolepky na stenu sú v kurze. Stačí si vyhradiť hodinku dve a váš domov neskutočne prekukne. Tešíte sa?