Učme sa byť ekologickí

V dnešnej dobe často počúvame o tom, ako správne máme triediť odpad, čo kde patrí – kam treba dávať papier, plast, sklo či iný spotrebný materiál. V každej obci nájdeme nádoby na jednotlivé typy odpadu, ktoré sú odlíšené farbou a nápisom. Druhá vec je, či skutočne odpad separujeme a vkladáme napr. plasty tam, kde patria a pod. Ak nám záleží na životnom prostredí a v konečnom dôsledku aj na našom zdraví, tak by sme sa odpad triediť mali. Správať sa ekologicky by sme mali učiť už malé deti. Existuje však aj taký odpad alebo materiál, ktorý nemusíme vyhadzovať, pretože môže nájsť opätovné využitie formou recyklácie. 

Máme prázdny toner – čo s ním? 

Veľkou chybou by bolo vziať minutý toner a vyhodiť ho do smetného koša. Bohužiaľ, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí by presne toto urobili. Stačí si zistiť ďalšie možnosti, ktoré sa nám ponúkajú v prípade, že nám došiel v tlačiarni toner. Existujú firmy, ktoré vezmú prázdny toner a znovu ho naplnia farbou, čiže ho v podstate repasujú a ponúknu na ďalšie použitie ako tzv. repas. Výhodou je nižšia cena v porovnaní s originálom. Pokiaľ ide o firmu, ktorá má dobré meno a povesť, netreba sa ničoho báť. Ak by ste sa pre túto možnosť nerozhodli, ponúka sa iný variant – ekologická likvidácia použitých tonerov. Buď si v blízkosti nášho bydliska vyhľadáme takúto možnosť alebo zavoláme do firmy, ktorá sa ekologickou likvidáciou tonerov a náplní zaoberá a tá vybaví všetko za nás. 

Nájdime si čas na správnu vec

Ak patríte k tým ľuďom, ktorí sú večne uponáhľaní a nemajú na nič čas, skúste poprosiť niekoho, kto by Vám poradil, kam vyhodiť toner a aj sa o to postaral. Možno sa stačí iba opýtať, či by niekto bol ochotný sa tým zaoberať. Či už sa nám minie toner doma alebo v práci, určite by sme ho nemali zobrať a hodiť len tak do smetí. Z hľadiska ekológie by sme sa správali veľmi nezodpovedne nielen voči životnému prostrediu, ale aj sami voči sebe. Nájdime si čas zistiť všetky dostupné možnosti o likvidácii alebo využití prázdnych tonerov.

Stačí to urobiť raz a v budúcnosti už budeme vedieť, ako postupovať v prípade použitého toneru. 

(Alinka/PR)