Vplyvom náročných podmienok v zime trpí naše telo viac ako by sme si mysleli. A najviac si to odnesú pokožka na tvári a oči. Problémy s videním a zrakom vám tak môžu pokaziť nielen celé sviatky.

Aby ste sa tomu vyhli, máme pre vás niekoľko tipov, ako bojovať proti vysušeniu očí v zime.

Pravidelné vetranie je nevyhnutné

Teplý vykurovací vzduch predstavuje špeciálne výzvy nielen pre naše sliznice, ale aj oči. Takýto vzduch neustále odoberá vlhkosť z nášho slzného filmu, výsledkom čoho je začervenanie, svrbenie a pálenie.

Pravidelné vetranie a mierne zahrievanie sú riešenie, ako sa týmto príznakom vyhnúť. Prípadne zvlhčovače vzduchu zabezpečia príjemnú vlhkosť v miestnosti aj v zime. Ak nemáte po ruke zvlhčovač vzduchu, rovnako dobre fungujú vlhčené handričky alebo keramický zvlhčovač vzduchu na kúrenie!

Náš tip do auta: Nastavte si kúrenie na cca 20 stupňov, prúd vzduchu by nemal smerovať na vašu tvár. Ak naopak necháte suchý vzduch na pleť a oči dlhodobo pôsobiť, návšteve dobrého očného lekára v Nitre sa nevyhnete.

Doprajte svojim očiam čerstvý vzduch

Pravidelné vetranie v žiadnom prípade úplne nenahrádza pobyt na čerstvom vzduchu. Využite preto malé prestávky a užite si zimné počasie. Častá turistika navyše odbúrava stres, zlepšuje koncentráciu, dodáva očiam vlhkosť a kyslík.

Váš zrakový orgán sa môže tešiť aj na osviežujúcu prestávku v práci. Pri monotónnej práci na počítači alebo pri sústredenom čítaní sa frekvencia žmurkania znižuje. Výsledkom je, že šošovka nie je dostatočne zvlhčená a oči sú suché. Čo sa s tým dá robiť? Skúste z času na čas vedome žmurkať.

Používajte očné kvapky

Ak často trpíte začervenaním alebo suchosťou, očné kvapky vám môžu poskytnúť úľavu. Vytvárajú na šošovke film vlhkosti a tak zmierňujú príznaky. Ak sa pri ich výbere chcete poradiť s odborníkom, využite na to dnes bezpečné objednanie k lekárovi online.

Veľa závisí aj od správnych potravín

Vyvážená strava tiež hrá dôležitú úlohu v udržiavaní vašich očí v dobrom stave. Čo je dôležité v jedálničku šetrnom k očiam? Zamerajte sa na potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny A, B, E a C, karotenoidy, zinok a omega-3 mastné kyseliny. V žiadnom jedle by nemala chýbať farebná zelenina, ovocie a morské ryby .

A veľmi dôležité tiež je, piť dostatočné množstvo vody, ktoré pomáha regulovať telesnú teplotu a môže tiež zabrániť podráždeným očiam!

(A/PR) Zdroj obrázka: Alliance Images/Shutterstock.com