Po dlhšej technickej prestávke sa minulý rok znovu otvorili brány tohto krásneho múzea.Nenechali sme si ujsť príležitosť ho navštíviť a boli sme veľmi milo prekvapení, aké úžasné zmeny sa počas jeho rekonštrukcie udiali.
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva je najmodernejšie múzeum Slovenska, jediné špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Na ploche približne 1400 m2 tu nájdete také vzácne exponáty ako je kostra jaskynného leva, ktorá patrí medzi najväčšie v Európe, praveká kultová maska či model meteoritu.
Pozrieť a zažiť sa tu dá svet prírody od podzemia postupne až do vysokých hôr. Unikátne exponáty sú umiestnené v prirodzených ekosystémoch. Múzeu samozrejme nechýba interaktivita, návštevníci majú možnosť pozrieť sa do brloha medveďa či skúsiť si plazenie v jaskyni. Vystavené exponáty dopĺňajú svetelné aj zvukové efekty, pri ktorých sa človek cíti, akoby naozaj prechádzal lesom. Počuť môžete napríklad spev vtáctva, piskot svišťa i zavýjanie vlka.
Jaskyniarska expozícia s nádhernými kvapľami sa nachádza v podzemných priestoroch budovy a ponúka komplexný obraz o jaskyniach a jaskyniarstve. Návštevník tu môže vidieť vznik a vývoj jaskyne, jaskynnú výzdobu, archeologické nálezy, historické zaujímavosti no spozná aj samotnú prácu jaskyniara.
Deti sa môžu zahrať na paleontológov a vyhrabávať z piesku pozostatky kostier rôznych živočíchov. Nachádza sa tu veľa vypreparovaných živočíchov, ktoré žijú na území našej republiky aj s popismi.
V podkroví múzea sa môžete zoznámiť s rôznymi voľnočasovými i hospodárskymi aktivitami človeka – včelárstvo, rybárstvo, ovčiarstvo, lyžiarstvo, záchrana v horách či vojsť do Rainerovej útulne, najstaršej chaty vo Vysokých Tatrách.
Nakoniec Vás pozývame na rozhľadňu múzea, z ktorej si môžete prezrieť dominanty mesta Liptovský Mikuláš a nádhernú panorámu okolitých kopcov Nízkych a Západných Tatier, Chočských vrchov aj Veľkej Fatry.
Viac informácií si môžete prečítať tu:SMOPAJ