O tom, čo je pre nášho drobca najlepšie rozhodujeme najmä my rodičia. To však neznamená, že máme recept na to, ako vychovávať, či aké hračky kupovať. Snažíme sa len urobiť to najlepšie pre naše dieťa.

Neraz tak hľadáme pomoc a rady. Začíname najmä u našich vlastných rodičov, no neraz podľahneme čaru internetu. Informácie, ktoré nájdeme tu však nie sú vždy dobré. Ak teda ide o závažný problém, určite sa obráťte na odborníka.

So samotnou výchovou si však musíme poradiť sami. Neraz je dieťa nekľudné, podráždené, no nie je jednoduché utíšiť ho. S vekom sa menia aj starosti. Ak už Vám dieťa vie povedať čo ho bolí alebo trápi, je to o niečo lepšie ako tápať na slepo, no veľmi skoro sa objavujú prvé vzdory. Dieťa si buduje osobnosť, no poľaviť práve teraz sa veľmi nevypláca.

Najmä v predajni hračiek zažíva veľa rodičov hotové peklo. Musíte však dieťa naučiť, že nemôže mať všetko. Ešte pred návštevou hračkárstva sa teda dohodnite, že si vyberie len jednu malú hračku. Ak to nezaberie a dieťa dostane hysterický záchvat, jednoducho odíďte bez toho, aby ste čokoľvek kúpili. Dieťa časom pochopí, že sa musí rozhodnúť inak nedostane nič. Ak sa nepoučí, nakupujte radšej cez internet. Deti lákajú pestré farby, vzory a zvuky, no pre ich rozvoj sú vhodnejšie didaktické hračky, tie nájdete na nomiland.sk.

Deti sa učia od nás, ak teda chcete, aby mali dobrý vzťah ku knihám, nekupujte ich len, ale ich aj spoločne čítajte. Ak Vám chýba čas, kúpu uľahčí aj internetové kníhkupectvo.

Nemali by ste však o všetkom rozhodovať len Vy. Začnite niektoré drobnosti vyberať spolu. Doprajte mu ten dobrý pocit, že niečo môže byť podľa jeho predstáv. Detská izba je ideálnou voľbou, dieťaťu môžete prenechať napríklad výber farby stien, alebo posteľných obliečok. Tieto maličkosti predsa neohrozia ani rodinný rozpočet.