Nič nezlepší chuť jedla tak, ako čerstvé bylinky. Založiť si vlastnú domácu záhradku je pritom úplne jednoduché. Ktoré rastlinky sú na to ako stvorené?

Bazalka

Ste fanúšikom talianskej kuchyne? Potom by ste si určite mali zadovážiť semienka bazalky. Dostanete ich v rôznych odrodách, čo vaše jedlá rozhodne ozvláštni. Bazalka má rada dostatok svetla, teplo a vlahu. Črepník preto umiestnite do okna orientovaného na juh a pôdu udržujte stále vlhkú. Rastlinka sa vám odvďačí tmavozelenými lístkami so závanom Stredomoria. Použiť ich môžete na obľúbenú pizzu, cestoviny či do paradajkovej polievky.

Foto: Pixabay/ponce_photography

Petržlen

Viete si predstaviť silný nedeľný vývar bez príchute petržlenovej vňatky? Vo všeobecnosti ide o veľmi populárnu a v kuchyni univerzálne využiteľnú bylinku. Tak prečo sa nepustiť do jej pestovania? Po nasadení semienok môže trvať aj niekoľko týždňov, kým uvidíte výsledky. Nevzdávajte sa však. Petržlen obľubuje dostatok svetla a tepla. Po tom, ako sa rozrastie, zozbierajte najskôr vonkajšie listy, aby ste podporili nový rast v strednej časti.

Mäta

Aj mäta patrí medzi rastliny, ktoré sú obľúbené v našich končinách. Nádherne vonia a čaj z nej vás zaiste postraví na nohy. Výborne tiež dochutí ovocné šťavy či šaláty. Mäte sa darí v interiéri, má rada mierne vlhkú pôdu a na svetlo je o čosi menej náročná ako iné bylinky. Najlepšie bude, keď ju budete pestovať izolovanú od ostatných rastlín, mohla by ich totiž udusiť.

Foto: Pixabay/congerdesign

Rozmarín

Aromatický rozmarín nesmie chýbať v kuchyni. Ak sa rozhodnete pre jeho pestovanie, najlepšie bude ak si ho vysadíte z odrezku. Rastlinke sa bude dariť v okne orientovanom na juh. Má rada trošku suchšiu pôdu, preto si dávajte pozor na to, aby ste ju neprelievali.

Pažítka

Rastlinka podobná tráve vyzerá skvele ako dekorácia a na chlebíku s maslom si na nej aj výborne pochutnáte. Na rozdiel od väčšiny bylín nepotrebuje veľa svetla, aby prosperovala.

Foto: Pixabay/MAKY_OREL

Zdroj: 7 Herbs That Are Surprisingly Easy To Grow And Cook With (homemadesimple.com), Foto: Pixabay