IMAG4096Cez prázdniny sme sa s deťmi vybrali na menšiu prechádzku na Maguru… no, prechádzku … pôvodne to tak malo byť, ale zmenila sa na riadnu túru, pretože sme trošku podcenili naše deti, ktorým to trvalo trochu dhšie ako sme predpokladali, kým hore vyšli, ale nakoniec túru zvládli na jedničku.

Chata pod Kľačianskou Magurou sa nachádza v Kriváňskej Malej Fatre, ktorá sa nachádza vo výške 1 115m.n.m. Na chatu vedie viacero prístupových trás – z Tučianských Kľačian, zo Šútova cez chatu pod Chlebom a zo Strečna cez chatu pod Suchým. My sme sa vybrali najkratšou cestou cez Turčianske Kľačany pri Martine, prídete do dediny, kde necháte auto odparkované na parkovisku a ďalej už musíte ísť peši. Cesta by vám mala trvať 1,5 hodiny turistickou trasou.
IMAG4135Prvú časť trasy sme išli po lúke, neskôr sme sa napojili na lesný turistický chodník, ktorý bol ale teraz v dosť zničenom stave kvôli silným búrkam. Dostali sme sa za necelú hodinku až k odpočívadlu, kde sme sa rozhodli, že sa radšej napojíme na riadnu cestu pre autá a pôjdeme tade, aby to deti ďalej zvládli. Touto cestou, ktorá sa kľukatila miernejšie ako turistický chodník, sme hore vyšli za 2 hodiny. Deti boli dosť unavené z chodenia, ani sa im nečudujem, však vyšli hore spolu 11 kilometrov :-)
Pred chatou sme sa najprv občestvili chutnými dozretými čučoriedkami a potom sme si oddýchli na chate. Vrele odporúčame dať si u nich bryndzové halušky, sú delikátne!!!!
Aby sme to deťom uľahčili a tiež aby sme ušli pred blížiacou sa búrkou, rozhodli sme sa ísť dolu späť po turistickom chodníku. Bolo to rýchlejšie, dole sme to zbehli za hodinku, ale trasa je momentálne skutočne veľmi zlá, šmýkalo sa, pretože boli chodníky podmité vodou a nebolo sa o čo zaprieť na chodníku. Odporúčam vziať si pevnú turistickú obuv a turistické palice.
IMAG4103IMAG4123IMAG4092