UNESCO, v preklade Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, je medzinárodná organizácia. Jej hlavnou úlohou je rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, životného prostredia, kultúry a mnoho ďalšieho.
Táto organizácia vznikla ako reakcia na dve zdrvujúce svetové vojny. Snaží sa zachovať mier po morálnej aj intelektuálnej stránke solidarity. Vybrali sme pre vás 5 tipov na návštevu slovenských pamiatok, ktoré sa dostali do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Levoča
Toto okresné mesto Prešovského kraja sa rozprestiera v regióne Spiš. V stredoveku bola Levoča kráľovským mestom a zároveň hlavným mestom Spoločenstva spišských Sasov. Bola centrom medzinárodného obchodu. Súčasná Levoča vám učaruje svojím jedinečným stredovekým námestím, ktoré je obklopené zachovanými meštianskymi domami a vcelku zachovaným opevnením.
Priamo na námestí máte možnosť navštíviť Radnicu, zvonicu, klietku hanby a Kostol sv. Jakuba. Tento kostol patrí k najväčším kostolom na Spiši. Zdobí ho najvyšší gotický oltár na svete, dielo Majstra Pavla z Levoče.
Tip: Hľadáte dobrý hotel v Levoči? Na tieto dominanty máte krásny výhľad z hotela U Leva, ktorý patrí medzi najlepšie levočské hotely.
Levoča bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 2009 ako súčasť lokality Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Na Slovensku i v Európe je známa ako najstaršie pútnické miesto východného Slovenska.
Čo sa ešte oplatí navštíviť v tomto krásnom meste? Napríklad takmer kompletne zachovaný hradobný systém, kde si môžete prezrieť tri brány – Košickú, Poľskú a Menhardskú.
Nachádza sa tu aj jediná úplne zachovaná krížová chodba na Slovensku. Pochádza zo 14. storočia a nachádza sa v budove Starého kláštora minoritov.
Na území Levoče sa nachádza cez 300 národných kultúrnych pamiatok a pamiatkových objektov a cez 800 pamiatkových predmetov. Táto pamiatková rezervácia patrí medzi najzachovanejšie historické celky na Slovensku.
Levoča, zdroj: wikimedia.org
Bardejov
Stredoveké mesto so svetoznámymi kúpeľmi, to je Bardejov. Toto okresné mesto je hospodárskym a kultúrno – spoločenským centrom horného Šariša. V stredoveku bol Bardejov kráľovským mestom a mal mnoho privilégií.
Má jedno z najdokonalejších opevnení na Slovensku. Ulahodí vám aj radničným námestím, ktoré je vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nachádza sa v ňom niekoľko desiatok meštianskych domov a dominanta mesta, gotická Bazilika minor sv. Egídia. Tento Kostol sv. Egídia povýšil pápež Ján Pavol II. v roku 2001 na Baziliku minor.
Vďaka svojej snahe o zachovanie tohto krásneho stredovekého mesta sa stal Bardejov štvrtou lokalitou kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi ďalšie klenoty mesta patrí napríklad aj Socha sv. Floriána, ktorá stojí priamo pred Bazilikou minor sv. Egídia. Pred hlavným vstupom do radnice môžete vidieť historickú studňu. K najvzácnejším meštianskym domom patrí Gantzughof, ktoré je administratívnym sídlom Šarišského múzea.
Toto nádherné mesto s tichým a pokojným prostredím vám vie ponúknuť naozaj mnoho. Okrem kultúrnych pamiatok má vysokú úroveň kúpeľnej liečby s množstvom procedúr. Vďaka tomu sú Bardejovské kúpele dominantou nielen mesta Bardejov.
Bardejov, zdroj: wikimedia.org
Spišské podhradie
Toto mesto Prešovského kraja leží v okrese Levoča. Od polovice 12. storočia bolo, tak ako Levoča, členom Spoločenstva spišských Sasov. V centre mesta môžete vidieť románsky farský kostol Narodenia Panny Márie aj s bočnou kaplnkou, ktorú k nemu pristavili až v druhej polovici 15. storočia.
Na námestí nájdete Stará radnicu so zachovaným vstupom, na ktorom je zobrazený erb mesta. Stojí tu aj barokový mariánsky stĺp a synagóga, ktorá je jedinou zachovanou synagógou na Spiši. Pôvodne ich bolo 14. V súčasnosti slúži na kultúrne a spoločenské podujatia mesta.
V Hornádskej kotline leží zrúcanina Spišského hradu, ktorá predstavuje poslednú vrstvu osídlenia. Najstaršie stopy osídlenia siahajú až z 5. tisícročia p.n.l. Nájdete tu románsku vežu s gotickou kaplnkou a zrúcaninu mohutnej veže prvotného hradu z 12. storočia.
Spišský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 1993 sa stal súčasťou pamiatkového súboru Levoča a bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hradný komplex je chránený prírodný výtvor patrí k národnej prírodnej pamiatke Spišský hradný vrch.
Spišský hrad, zdroj: wikimedia.org
Kežmarok
Kežmarok leží na severe Spiša pod Vysokými Tatrami. Kedysi sa v meste nachádzalo cez 250 remeselných dielní. V meste študovalo a pôsobilo mnoho významných spisovateľov, umelcov a vedcov.
Kežmarok ako mesto bolo zapísané v zozname UNESCO v rámci zápisu Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka.
Výnimočné riešenie námestia s radnicou a mestským hradom vás isto nadchne. Nachádza sa tu drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý je takisto zapísaný v Zozname UNESCO. Ďalej tu nájdete rímsko-katolícku Baziliku sv. Kríža, renesančnú zvonicu či stredovekú knižnicu v evanjelickom lýceu.
Kežmarok, zdroj: wikimedia.org
Tvrdošín
Mesto leží na území Oravy, ktorá patrí z hľadiska turizmu k najpopulárnejším regiónom Slovenska. Historické pamiatky, prírodné krásy či agroturistika, každý si tu nájde to svoje. Atraktívnosť tohto územia znásobuje chránené prírodné prostredie so vzácnou faunou a flórou.
Najvýznamnejšou pamiatkou mesta Tvrdošín je gotický drevený kostol Všetkých svätých. Ide o najstaršiu zachovanú pamiatku Tvrdošína. Nachádza sa na miestnom cintoríne. Je to jedinečné dielo, v ktorom sa spája umenie majstrov niekoľkých storočí.
Do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa Tvrdošín dostal v roku 2008. Tento skvost stredovekej drevenej architektúry sa tak zachová aj pre budúce generácie.
Drevený kostol Všetkých svätých, zdroj: wikimedia.org
Záver
Slovensko je síce jedna z tých menších krajín sveta, no stále máme čo ponúknuť. Toto bolo len 5 tipov na slovenské pamiatky UNESCO. Reálne sa ich v Zozname kultúrneho a prírodného dedičstva nachádza oveľa viac.