Či už patríte k ľuďom, ktorí si dávajú novoročné predsavzatia, alebo nie, je fajn stanoviť si vždy začiatkom roka nejaký cieľ. Napríklad, žiť viac ekologicky. Stačí do svojho životného štýlu zaradiť zopár malých krokov (pretože život je práve cesta malých krokov) a tie potom po celý rok dodržiavať.

 1. Vymeňte všetky žiarovky v dome za úsporné.
 2. Pri odchode z domu a na noc stlačte tlačidlo OFF na predlžovacom kábli. Neverili by ste, ale môžete tým ušetriť až 15% elektrickej energie.
 3. Každé ráno vytiahnite žalúzie a nechajte dnu prúdiť denné svetlo. Ak svieti slnko, môžete stiahnuť radiátory a ušetriť tak až 10% na kúrení.
 4. Vedeli ste o tom, že koberce tiež šetria kúrenie? Ak na podlahu, alebo na časť podlahy, rozprestriete koberec, váš účet za kúrenie môže byť až o 4-6% nižší.
 5. Ak znížite vykurovací termostat o 1 °C, vaša ročná faktúra za vykurovanie môže byť nižšia aj o 50€.
 6. Odmrazte mrazničku. Mraznička ani chladnička nech nie je vo vašej domácnosti umiestnená na mieste, na ktoré veľkú časť dňa svieti priame slnko.
 7. Separujte odpad a zvyšky jedla vynášajte do kompostu, ak máte tú možnosť.
 8. Tvrdé pečivo pomeľte na strúhanku.
 9. Na umývanie okien používajte namiesto čistiaceho a leštiaceho prípravku ocot. Stačí do vandlíka s teplou vodou naliať cca 1dcl octu, vodou okná umyť a potom už len mäkkou handričkou vyleštiť. Budete prekvapené, aké budú krásne čisté a lesklé!
 10. Používajte ekologický program na pračke aj umývačke riadu.
 11. Ak radi doma zapaľujete sviečky, vymeňte bežné sviečky za sójové.
 12. Namiesto elektrických osviežovačov vzduchu používajte aroma oleje.
 13. Ak sa vám starý nábytok už zdá nezáživný, namiesto kúpy nového ho zrepasujte. Stačí šmirgľový papier a ekologická farba.
 14. Nenakupujte v obchodných reťazcoch, ktoré produkujú tzv. “rýchlu módu”.
 15. Nakupujte na farmárskych trhoch a formou produktov “z dvora”.
 16. Používajte eko-friendly drogériu a kozmetiku. Už ste skúšali namiesto bežného odličovacieho prostriedku použiť čistý rastlinný olej? Napr. kokosový, mandľový, olivový atď? Vyskúšajte. Budete príjemne prekvapená.
 17. Sprcha, alebo kúpeľ? Pri sprchovaní oproti vaňovému kúpeľu ušetríte 14% vody. Počas mydlenia zastavte prívod vody. To isté platí aj pri umývaní zubov.
 18. V lete, keď sa dá bielizeň sušiť vonku, nepoužívajte sušičku bielizne.
 19. Pestujte a nakupujte lokálne potraviny.
 20. Ak vám to počasie a zdravotný stav umožňuje, chodievajte do práce na bicykli.

Aj malé kroky sú cestou ku zmene. Ak by ste zaradili z vyššie uvedených tipov do svojho života čo i len jeden, budete o krôčik bližšie k zelenej planéte :-)

obrázky zdroj: pixabay.com; pexels.com