Dovolenková sezóna je v plnom prúde, no ak sa nechcete s deťmi trmácať niekde k moru, nezostáva iné, ako zostať doma.

Oddych si však v tomto prípade veľmi neužijeme a aj deti nebudú mať o čom rozprávať. Aj keď môžeme v každom kraji navštíviť množstvo pamiatok, aquaparkov, či hory, doma budeme predsa len čas tráviť takmer rovnako, ako po inú časť roka.

Leto si jednoducho vyžaduje zmenu a tá by mala prísť, hoci aj v malom. Nemusíte sa teda obávať dlhých ciest na koniec sveta, ale si vychutnať pohodlnú krátku jazdu autom, a dovolenku si môžete užívať aj niekde na Slovensku. Nebudete síce doma, no cesta Vám ubehne rýchlo a pekné zážitky čakajú aj na deti. Stačí pohľadať príjemný rodinný hotel a dovolenka sa môže začať. Vopred si však premyslite, ako vyplníte čas aj v novom prostredí, deti sa totiž veľmi rýchlo začnú nudiť. Najlepšie je preto mať plán aj pre prípad zlého počasia.

Na rozhodovaní sa môžu podieľať aj staršie deti, no dbajte na to, aby ste celú dovolenku nestrávili len na kúpalisku. Dohodnite si aj návštevy pamiatok, múzeí, no najmä v horúcom lete najlepšie ochladí nielen voda, ale aj jaskyňa, prípadne bane a štôlne. Vyberajte teda ako rodina a spoločne hľadajte aj kompromisy, každý si pred musí dovolenku užiť. Internet nám aj toto veľmi uľahčuje, takže vezmite notebook, usaďte sa hoci aj do ich izby na sedací vak pre deti a hľadajte. Deťom ukážte Vašich favoritov, no čím staršie deti máte, aj samy prídu s nápadmi, kam by mohli viesť Vaše kroky tento rok. Rozprávajte sa aj o tom, čo by chceli zažiť, či vidieť, aj tak totiž môžete u nich vzbudiť záujem o históriu, kultúru, ale aj turistiku.

Komplikovanejšie je, ak Vaše malé dieťa trpí zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie patrí intolerancia laktózy. Tá sa však zmenou prostredia môže ešte zhoršiť, buďte preto v strehu.