Popraskané päty nevyzerajú dobre, zarastajúce nechty bolí a pritom sú nohy tým, čo nás celý deň nosí. Zaslúži si našu starostlivosť. Nemusíte do kozmetického salóna - základnú pedikúru zvládnete sami doma počas 20 minút.

Domáca pedikúra by sa mala odohrať v piatich krokoch, ktorých súčasťou je samozrejme aj strihanie nechtov. Zvyčajne ju stačí robiť raz za 14 dní. A ako vlastne na to?

  1. Kúpeľ, odmočenie

Stvrdnutú pokožku určite lepšie odstránite na mokro. Doprajte teda najprv chodidlám aspoň 10 minút v kúpeli. Pridať do nej môžete napríklad levanduľový olej pre relaxáciu alebo soľ z mŕtveho mora pre vyživenie.

2. Odstránenie stvrdnutej kože

Hneď po kúpeli, teda vo chvíli, keď je pokožka chodidiel zmäkčená, pristúpte k odstráneniu stvrdnutej alebo suchej kože. Najčastejšie sa k tomu používajú ručné kovové pilníky. Ak máte menej tvrdé pokožky, postačí vám pemza. V profesionálnych salónoch používajú aj žiletky pre odstránenie väčších vrstiev kože, ale doma sa do toho radšej nepúšťajte, aby ste sa neporanili. Máte radi moderné prístroje? Vyskúšajte elektricky pilník. Možno ho používať na mokrú pedikúru i priebežne pre odstránenie malých plôšok na sucho. Stvrdnutú pokožku chodidiel odstraňujte vždy opatrne.

3. Správne ostrihanie nechtov

Nechty na nohách dokážu pekne potrápiť. Zvlášť ak si je zle ostríhate. Môžete si privodiť zarastanie nechtov, ktoré v niektorých prípadoch už nemožno vyriešiť doma a je nutné navštíviť odborníka, ktorý vykoná odstránenie zarastené časti nechtu. Ako si teda nechty strihať, aby sa vám toto nestalo? Vždy do rovného tvaru. Tak málo stačí. Určite je po strihaní aspoň trochu zapilujte. Vyvarujte sa používaniu kovových pilníkov. Papierové alebo sklenené urobia lepšiu službu.

4. Hydratácia a výživa

Na záver pedikúry nezabudnite chodidla namazať. Popraskané päty vyžadujú vyživujúce krémy s hutnejšou konzistenciou. V lete naopak môžete použiť hydratačné gély, ktoré zároveň uľaví od opuchov. Nohy premazávajte každý deň. Samo o sebe bez pedikúry mazanie síce nestačí, ale hydratácia je neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o nohy. Chcete si dopriať niečo extra? Vyskúšajte niektorú z masiek na chodidlá.

5. Nezabúdajte na pravidelnosť

Mokrú pedikúru vrátane kúpele zvyčajne postačí vykonávať raz za dva týždne. Stihnete ju za približne 20 minút so všetkým. Ak chodidlá viac namáhate alebo ste na začiatku a stvrdnutej pokožky máte väčšie množstvo, nebojte si dopriať mokrú pedikúru každý týždeň. Veľmi popraskané päty, zarastené nechty v zápalu alebo pleseň ale vždy riešte s odborníkom. S tým už si totiž sami doma neporadíte.

Autor: www.holime.eu, Andrea Ivaničová (A/PR)