Zariaďovanie detskej izby sa z určitého pohľadu nelíši od zariaďovania iných izieb. Je potrebné dbať na praktickosť, na bezpečnosť (v prípade menších detí obzvlášť) a samozrejme aj na priestorové možnosti, aby ste dokázali do detskej izby dostať všetko, čo tam skrátka byť musí.

Hlavne steny a nábytok by mali byť v neutrálnych farbách

Potom je tu však druhý pohľad, a to ten, že detská izba (hlavne ak hovoríme o izbe pre dieťa, ktoré ešte nie je školopovinné) je hlavne o hrách a zábave, a tak by mala aj vyzerať. Ale netreba to s takýmto prístupom preháňať.

Typickým príkladom toho, ako by sa detská izba zariaďovať nemala je, keď rodičia až príliš doslovne zoberú tvrdenie, že deti a veselé farby patria k sebe. S farbami to ani v detskej izbe netreba preháňať, a to hlavne ak ide o farbu stien, nábytku či detských kobercov (i keď v prípade rôznych tematických kobercov, napríklad s motívom cesty pre autá, je väčšia farebnosť pochopiteľná).

Pri stenách a nábytku si však dávajte naozaj pozor na farby. Kombinácie výrazných farieb by mohli vaše dieťa vyrušovať či odpútavať jeho pozornosť. Vyberajte skôr neutrálne farby. Keď ich skombinujete s prírodným vzhľadom dreva, získate kombináciu, ktorá bude vyzerať dobre za každých okolností a zároveň sa hodí tak do chlapčenskej, ako aj dievčenskej izby.

Vyhrajte sa s dekoratívnymi prvkami

Nebojte sa, vyššie uvedené neznamená, že farby musia v detskej izbe úplne absentovať. Mali by však byť prítomné skôr na rôznych doplnkoch. Ak chcete napríklad oživiť „prázdnu“ stenu, namiesto toho, aby ste ju natreli krikľavou farbou, ozdobte ju radšej detskými nálepkami na stenu.

To však nie je jediná možnosť, ako ozdobiť detskú izbu. Dekoratívne doplnky sú práve to, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázii (ale nezabudnite aj na vaše dieťa). Baldachýny, závesy, vankúšiky, rôzne detské lampy či rodinné fotografie, to je len niekoľko vecí, ktorými sa môžete inšpirovať.

(A/PR), zdroj obrázka: shutterstock.com