Obrazy predstavujú najviac využívaný dekoračný predmet v bytovom dizajne. K ich výberu však treba pristupovať s citom, aby ste namiesto vizuálne atraktívneho efektu nevniesli do miestnosti disharmóniu. V tomto článku sa zameriame na obývaciu izbu, ktorá je v mnohých prípadoch centrom spoločenského diania, zábavy a relaxu. Akým pravidlám by ste mali podriadiť výber obrazu do obývacej izby?

Výber obrazov podľa farebnej palety

Pri výbere obrazov na stenu by ste do úvahy mali vziať celkovú farebnú schému miestnosti, v tomto prípade obývačky. Ide nielen o farbu doplnkov, ako sú záclony či vankúše, ale aj samotný dekor stien, ktoré budú tvoriť pozadie pre umelecké diela.

Môžete si zvoliť obrazy, ktoré budú v podobnom odtieni ako steny, s kontrastným orámovaním (rám obrazu nezabudnite materiálovo prispôsobiť nábytku v miestnosti) alebo naopak obrazy, ktoré budú sami o sebe kontrastovať so stenou - zemité a fádne odtiene zvýraznite živým obrazom v jasných farbách.

Výber obrazov podľa priestorového vnímania

Obraz, ktorý si zvolíte, bude mať vplyv aj na vizuálne priestorové vnímanie. Ak napríklad vaša obývačka disponuje nízkymi stropmi, za pomoci vertikálneho obrazu dokážete jej strop opticky zvýšiť. Obdĺžnikový obraz umiestnený horizontálne zase zapôsobí z pohľadu rozšírenia miestnosti. Veľké obrazy umiestnené nad objemný nábytok, akým je napríklad krb, dokážu jeho rušivý mohutný vzhľad utlmiť.

Výber obrazu podľa štýlu miestnosti

Minimalistická obývačka - ak ste podľahli modernému trendu v interiérovom dizajne, ktorým je prevládajúci minimalizmus, mali by ste sa rozhodnúť pre jeden veľký obraz, umiestnený do stredu steny alebo nad dominantný kus nábytku. Ideálne sú abstraktné obrazy alebo čiernobiele fotografie, prípadne obrazy s nápismi a citátmi.

Klasický štýl - aj keď obrazy na plátne v mohutných, zdobených zlatých rámoch sú už pasé, v klasickom štýle stále dominuje tematika krajiniek - lúky, lesy, polia. Ak chcete túto “klasiku” trochu okoreniť, skúste si obraz vytvoriť doma. Nemusíte byť prvotriedny umelec, stačí vyskúšať jednoduchú a zábavnú techniku maľovania podľa čísel.

Škandinávsky štýl - tento interiérový dizajn sa vyznačuje vzdušnými a rozľahlými priestormi s dostatkom svetla. Obrazy do takejto obývačky by preto mali byť jednoduché a elegantné - vyberajte si jemné farby. Z pohľadu tematiky môžu obrazy zobrazovať napríklad faunu a flóru.


(A/PR, foto: Shutterstock.com)