Zariaďujete si nové bývanie? Alebo ste sa doma rozhliadli po izbe, a napadlo vám, že je čas na renováciu? Ak potrebujú vaše steny oživiť, nemusíte rozmýšľať iba nad premaľovaním.

Tapety na stenu vynikajúcou voľbou, ktorá môže efektne doplniť každý priestor. Tapeta je jednoduchý, lacný a rýchly spôsob, ako obzvláštniť váš domov, a urobiť ho útulným, moderným a kreatívnym.

Na nalepenie tapiet na stenu nepotrebujete ani špeciálne zručnosti alebo drahé vybavenie. Pri ich inštalácii vám nevznikne ani veľký neporiadok.

Veľmi ľahko sa udržiavajú, stačí ich utrieť čistou handričkou.

Pri správnej starostlivosti vám vydržia dokonca 15 – 20 rokov, pričom si zachovajú svoju farbu a vzhľad. Ale keby vás medzitým omrzeli, ľahko ich odstránite a na ten istý povrch môžete nalepiť novú.

Ďalšou z výhod tapety je, že aj steny v zlom stave môžu vyzerať skvele. Ak má vaša stena chyby, ktoré nechcete opraviť, použite na ne kvalitnú hrubú tapetu, a budú veľkolepé.

Nie je nutné vytapetovať celú miestnosť, na dosiahnutie príjemnej atmosféry ju nalepte iba na jednu alebo dve steny. Keďže tapeta je už sama o sebe dekoratívnym prvkom, nemusíte vynakladať veľké úsilie na úpravu priestoru. Stačí nájsť niekoľko kľúčových kúskov, ktoré zvýraznia vašu osobnosť a máte hotovo!

Obrovské množstvo vzorov

V dnešnej dobe je možné získať akýkoľvek vzor, na aký si pomyslíte. Od klasických vzorov, aké môžete vidieť v historických budovách, po moderné tapety s 3D efektom.

Môžu napodobňovať akýkoľvek materiál: mramor, benátsku omietku, zlato, hrdzavé železo, kožu, drevo akejkoľvek farby, tehly, betón, zamat, a mnoho iných.

Fototapety vás môžu premiestniť na úplne iné miesto. Ak by ste chceli v izbe kus prírody, vyberte si fototapetu s motívom jarného, jesenného alebo brezového lesa, či lúky.

Ak si vyberiete motív pláže, môžete byť na dovolenke každý deň. Niekto iný môže preferovať ulice svetových metropol, výhľad z mrakodrapu alebo graffiti. Použitie tapiet pre miestnosť poskytuje úroveň všestrannosti, ktorú len tak nenájdete s farbou.

Skutočná výzva však spočíva v zladení štýlu tapety s dizajnom interiéru bytu. Ak sa rozhodnete pre tapetu so vzorom, použite menší alebo väčší vzor ako je ten na čalúnení nábytku alebo na závesoch, či koberci.

Veľkosť vzoru môže spôsobiť, že miestnosť bude vyzerať väčšia alebo menšia, dokonca aj vyššia. Jedným z trikov ako zmenšiť veľkú miestnosť je nalepiť tapetu iba na jednu hlavnú stenu.

Použite tmavú tapetu s vysoko detailným, jemným opakujúcim sa vzorom, a nechajte ostatné steny biele. Efekt vysokého stropu dosiahnete použitím tapiet so zvislými pruhmi, vodorovné pruhy izbu rozšíria.

Výber správnej farby

Použitím teplých farieb na tepete bude aj celý priestor pôsobiť teplejšie, jemné farby vytvoria atmosféru na relaxovanie. Ak chcete, aby váš priestor vyzeral väčší ako je, vyberte si tapety v studených farbách, ako je zelená, fialová alebo modrá. Pri výbere farby dbajte aj na štýl nábytku.

Ak je miestnosť vybavená prírodnými dekoráciami, ako je napríklad bambusový koberec, drevo, prírodný kameň, tapeta s chladnou kovovou textúrou by nebola vhodná.

Ak chcete vytvoriť romantickú atmosféru, vyberte si tapetu s kvetinovým vzorom v tlmených pastelových farbách. Ak chcete zvýrazniť moderný interiérový dizajn, vyberte si veľkoplošné geometrické tvary s výrazným odtieňom. V miestnosti bez okien použite tapety so svetlými farbami, ako je biela, aby odrážali svetlo, tak bude priestor pôsobiť svetlejšie.

Tapety nemusíte použiť iba na stenu. Môžete ich nalepiť aj na hladké dvere alebo skrinky. Takto môžete kreatívne zrenovovať starý nábytok. Ak ste dostatočne šikovní, možno si trúfnete aplikovať tapetu na čelo postele.

A/PR, Zdroj:

  1. https://www.nasdomov.sk/katalog/dekoracie/tapety/