Ak máte taký pocit, že financie a ich manažment nie je vašou silnou stránkou, patríte k väčšine. Aj keď je to možno prekvapivé, mnoho ľudí na Slovensku žije z mesiaca na mesiac. Pritom múdre hospodárenie nie je žiadna veda, ale užitočná zručnosť, ktorú si dokáže osvojiť každý. V prvom rade, každá domácnosť by mala mať k dispozícii nejaké rozumné, no aspoň minimálne úspory. Avšak nie je to len o tom. Pri minimálnych vedomostiach týkajúcich sa finančného sveta viete využiť rôzne príležitosti, ktoré vám do rodinnej kasy dokážu priniesť celkom slušné „vreckové“. Jednou z nich je aj vrátenie daní.

Čo je preplatok na dani?

Zvyknete kontrolovať svoju výplatnú pásku? Ak áno, tak určite viete, že každý mesiac vám zamestnávateľ z hrubej mzdy strhne nejakú stabilnú sumu, ktorá predstavuje odvody. Takto sa platí zdravotné poistenie, sociálne poistenie a odvádzajú sa preddavky na daň z príjmu. Zastavme sa pri tejto tretej položke, čiže pri preddavkoch.

Napriek tomu, že počas celého roka „akože“ platíte dane, teda dávate za ne akúsi zálohu vo forme preddavkov, môže sa stať, že nakoniec vám po podaní daňového priznania alebo ročnom zúčtovaní vyjde tzv. preplatok, v horšom prípade nedoplatok. Keďže sa však v tomto článku chceme pozrieť na vrátenie daní, zaujímať nás bude tá prvá možnosť.

Pokiaľ ste zamestnancom, vaše ročné zúčtovanie rieši pravdepodobne váš zamestnávateľ. Deje sa to spravidla vo februári až v marci, možno si pamätáte, ako ste naposledy v tomto období vypĺňali tlačivo práve na tento účel. Mesiac po tom sa vám mohlo stať, že na vašom bankovom účte pristála vyššia výplata.

Nebola to útecha za administratívu, pravdepodobne nešlo ani o nečakané odmeny na oslavu jari. Podľa všetkého vám vrátili práve preplatok na dani. Ide o položku predstavujúcu rozdiel medzi preddavkami (čiže tým, čo ste zaplatili) a sumou, ktorú ste podľa daňového priznania naozaj mali zaplatiť počas uplynulého roku. Deje sa to teda spätne, v 2023 budete podávať daňové priznanie 2022 a možný preplatok sa vyráta podľa vašich odvodov a zárobku v 2022.

Ročné zúčtovanie nie je daňové priznanie

Ročné zúčtovanie si mnohí mýlia s daňovým priznaním. Cieľ oboch úkonov je v podstate rovnaký, a to vykonanie daňovej povinnosti. Pokiaľ ste zamestnaní s tým, že ste v uplynulom roku mali príjem iba zo Slovenska, tak môžete svojho zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie.

V iných prípadoch, napríklad keď ste živnostník alebo ste pracovali v zahraničí, budete musieť riešiť daňové priznanie. Môžete tak urobiť na vlastnú päsť, požiadať o to odborníka (účtovníka), ale pomôcť vám môžu aj spoločnosti a portály zamerané na túto oblasť. Na internetovej stránke mojedane.sk si môžete napríklad prečítať, ako podať daňové priznanie online, ale i to, či máte nárok na vrátenie daní.

Daňový preplatok vám vrátia, keď o to požiadate. Ako sme spomenuli vyššie, preplatok vám mohol prísť na účet od vášho zamestnávateľa po podaní ročného zúčtovania. Ale v daňovom priznaní musíte vyplniť sekciu so žiadosťou o vrátenie daňového preplatku. Aj pre tieto tipy je teda užitočné podávať daňové priznanie s podporou profesionálov.

Vrátenie daní zo zahraničia

Pokiaľ v uplynulom roku ste pracovali (aj) v zahraničí, môžete požiadať o vrátenie daní, čo znamená refundáciu položky predstavujúcej rozdiel medzi vašou daňovou povinnosťou určenou zákonom a sumou, ktorú ste reálne zaplatili. Na požiadanie o vrátenie daní z príjmov zo zahraničia vám pomôže spoločnosť TJ-Legal, ktorá sa v tejto oblasti pohybuje už od roku 2008. Zameriava sa najmä na krajiny ako Nemecko, Holandsko a Rakúsko a buď online alebo „papierovo“ – podľa vašich vlastných preferencií.

(A/PR), zdroj obrázkov: freepik.com