Niekedy jednoducho nestačí zavrieť oči a spať. Zvyčajne veľa záleží na prostredí, v ktorom sa snažíte odpočívať. Na farbách, teplote, pohodlnosti, svetle… Nie je toho málo. V článku vám poradíme, čo zmeniť, aby sa vám dobre spalo po celú noc.

Všetci to vieme. Mali by sme spať cca 8 hodín. Ale správny počet hodín nie je vždy zárukou kvalitného spánku. Naopak, je potrebné zamerať sa aj na svoje okolie. Títo 4 pomocníci sa postarajú o to, aby ste sa ráno budili odpočinutí a plní síl.

Pozor na modré svetlo

Snažte sa vyhnúť žiarovkám, ktoré majú biely alebo modrý nádych. Pre nočné hodiny sú úplne nevhodné. Telo si nemôže poriadne oddýchnuť, pretože má pocit, že je deň. Odporúčame vám zaobstarať si chytré osvetlenie, ktoré možno korigovať pomocou mobilnej aplikácie. Dá sa tam upraviť napríklad intenzita svetla či odtieň (žltá, červená, modrá, oranžová, …).

Ak vás tieto vymoženosti nezaujímajú, zostaňte pri štandardnom osvetlení do spálne. Dôležité je, aby žiarovka mala menej než 4500 kelvinov. Žlté svetlo je v noci pre oči prirodzenejšie a nenaruší vám spánkový proces.

Ak v noci pozeráte do počítača alebo telefónu, skúste si obrazovku zahaliť do žltého odtieňa. Existujú na to aplikácie, ale mnoho elektroniky ponúka zmenu už v nastaveniach.

Nie viac ako 20 °C

Ak milujete teplo, nikdy by ste nemali mať v spálni s viac ako 20 stupňami (najlepšie však 18-19°C). V zime to nepreháňajte s kúrením a v lete pred spánkom vyvetrajte. V chladnejšom prostredí si oveľa lepšie odpočiniete. Pri vyšších teplotách hrozí, že vás ráno zobudí bolesť hlavy.

Podľa odborníkov sa ľudia v teplom prostredí viac prevaľujú, niektorí dokonca trpia na spánkové poruchy. Čo je ešte zaujímavejšie je to, že nízka teplota údajne ovplyvňuje symptómy spánkového apnoe, fibromyalgie či cukrovky. Spánok v chladnej miestnosti prináša iba samé pozitíva.

Ak je vám zima, zvoľte teplú prikrývku a oblečte si ponožky.

Vlhší vzduch si obľúbite

Bojujete s astmou, suchým hrdlom alebo kašľom? Možno máte v byte suchý vzduch. Ten sa teoreticky tvári ako dobrák, ale pre dýchacie cesty to nie je nič pozitívne. Príliš suchý vzduch totiž dráždi a môže spôsobiť veľa problémov. Ovplyvňuje tiež stav pleti.

Čo s tým? Pomôže zvlhčovač vzduchu. Nemusíte sa báť toho, že bude všetko mokré, do izby vypúšťa iba vhodné množstvo. V lete sa vám potom bude hodiť mobilná klimatizácia so zabudovaným zvlhčovačom.

Tma nám robí dobre

Ešte sa na chvíľu vrátime k svetlu. Farba svetla totiž nie je to jediné, na čo by ste mali dávať pozor. V izbe, kde spíte, musí byť čo najväčšia tma. Vtedy sa odpočíva úplne najlepšie. Vonkajšie lampy, svetlá z domu naproti, silné mesačné svetlo– to všetko vás negatívne ovplyvňuje.

Zaobstarajte si tmavé závesy alebo chytré rolety. Je jedno, akú variantu zvolíte, najdôležitejšie je zahaliť izbu do tmy. Chytré rolety sú skvelé v tom, že sa dajú ovládať cez aplikáciu alebo ovládač. Niektoré dokonca ponúkajú časové sťahovanie a vyťahovanie, čo oceníte hlavne ráno, keď sa zobudíte do denného svetla.

Svetelné znečistenie má vplyv na „spánkový“ hormón melatonín. Ten sa tvorí iba v tme. Snažte sa prijímať denné svetlo a tmu v hodinách, kedy je to normálne. Vďaka tomu pomôžete aj svojmu psychickému zdraviu.

(A/PR), zdroj obrázka: unsplash.com