Nemusíte byť odborníkom na batérie, aby ste vedeli, že niekedy obyčajné batérie AAA jednoducho nestačia. Špecifické zariadenia môžu vyžadovať iný typ batérie pre optimálny výkon alebo z bezpečnostných dôvodov. Bežným príkladom je batéria CR123A, ktorá sa často používa vo fotoaparátoch a baterkách kvôli vysokému napätiu a malým rozmerom. Čo to však presne je, ako fungujú a prečo sú také užitočné? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o batériách CR123A.

Čo je to batéria CR123A?

Batéria CR123A je typ batérie, ktorá sa bežne používa v baterkách, fotoaparátoch a iných zariadeniach. Skratka CR znamená "primárne lítium" a 123 označuje priemer batérie. Prípona A znamená, že ide o nabíjateľnú batériu. Písmeno "R" znamená "alkalický", čo je typ elektrolytu, ktorý sa nachádza v batérii CR123A. Niekedy sa označuje aj ako batéria CR123.

Batéria CR123A je menšia ako typické batérie AAA a má väčšiu kapacitu. Je ideálna pre zariadenia, ako sú baterky, laserové zameriavače a fotoaparáty, ktoré vyžadujú vysoké napätie alebo vysoký prúd. Poskytuje tiež dostatok energie na prevádzku špičkových zariadení, ako sú taktické baterky, ktoré vyžadujú viac energie.

Ako funguje batéria CR123A?

Batéria CR123A sa skladá z dvoch elektród (kladnej a zápornej elektródy), kovového puzdra a elektrolytu, ktorý je vo vnútri puzdra. Kladná elektróda je vyrobená z oxidu lítneho kobaltu, ktorý sa používa v zariadeniach s vysokým odberom, ako je batéria CR123A. Oxid kobaltu lítneho má vysokú hustotu energie, preto je ideálny pre elektronické zariadenia. Záporná elektróda je vyrobená z grafitového materiálu, ktorý sa používa pre uhlíkovo-zinkové batérie. Pri používaní batérie sa kladná a záporná elektróda dostávajú do vzájomného kontaktu a medzi oboma elektródami prúdia elektróny. Prúd preteká elektrolytom a dodáva zariadeniu energiu.

Aké sú výhody používania batérií CR123A?

Je to vysokonapäťová lítium-iónová batéria, ktorá sa dodáva v mnohých veľkostiach, aby sa hodila do širokej škály zariadení. Na rozdiel od mnohých iných typov batérií je batéria CR123A nabíjateľná. Je užitočná, ak máte zariadenie, ktoré nemá vymeniteľnú batériu. Napätie batérie CR123A je približne 3 volty, čo je podstatne viac ako pri batériách AA, ktoré majú napätie 1,5 V. Vďaka tomu je batéria CR123A lepšou voľbou, ak potrebujete viac energie z batérie.

(A/PR) Zdroj obrázku: Dennis Steen / Shutterstock.com