fotoOdveký boj mamičiek s deťmi o kúsok mrkvy nemusí prebiehať s krikom a vyjednávaním. Hoďte mrkvu do odšťavovača, okoreňte ju poriadnou porciou zábavy a urobte z konzumácie ovocia a zeleniny jednu veľkú hru.

Čím viac rodičia svoje deti prenasledujú s kúskom jablka alebo banánu, tým tvrdohlavejšie ich deti odmietajú. Svet je skrátka plný sladkostí a iných lákadiel, v ktorých svetle prirodzene sladká chuť ovocia a zeleniny zaniká.

Skvelou možnosťou, ako do detí dostať vitamíny, sú preto ovocné a zeleninové šťavy. Deti milujú hádzanie plodov do odšťavovača aj výsledné sŕkanie koktailov slamkou. Predškolákom a mladším deťom ale môžete urobiť potrebný prísun vitamínov ešte oveľa zábavnejšie.

  1. Vezmite so sebou dieťa na trh

Deti milujú pocit dôležitosti. Nechajte ich na trhu vybrať, čo si dnes odšťavíte a možno budete prekvapení, čo všetko malému odporcovi vitamínu naraz bude chutiť. Zodpovednosť za výber surovín a asistencia pri výrobe šťavy je totiž pre deti veľmi dôležitá

  1. Zdobte, dekorujte a skúšajte

Slamky sú absolútny základ. Okrem nich ale môžete experimentovať aj s plátkom pomaranča umiestneným na kraji pohára, kúskami ovocia napichanými na špajdli a tiež s rôznymi pohármi. Ak jablčno-cviklová šťava nechutí z detského téglika, je stále veľká šanca, že z “dospeláckeho” pohára bude.

  1. Pridajte obľúbenú dobrotu

Miluje vaše dieťa škoricu? Nechajte ho, aby ju do šťavy prihodilo. Rovnako tak môže do ovocnej šťavy prísť pár kociek kvalitnej čokolády alebo kopček domáceho sorbetu. S obľúbenou sladkosťou sa skrátka zvládne aj nenávidený pomaranč.

  1. Hrajte si s farbami a písmenkami

Vyhláste červený deň a nechajte dieťa, aby si z plodov týchto farieb zostavilo vlastné šťavové menu. Šťava z jahôd, červených ríbezlí a malín bude hneď zábavnejšia.

Ďalší týždeň môžete zase skúšať mixy podľa abecedy. Aká bude asi kombinácia ananásu s egrešom? Nielenže s dieťatkom vyskúšate rôzne druhy ovocia a zeleniny, ale aj precvičíte farby, abecedu a slovnú zásobu

  1. Vytvorte svoj vlastný receptár

Prehláste dieťa za šéfkuchára, ktorý má za úlohu vyrobiť kuchárku s receptami na ovocné a zeleninové šťavy. Každý drink musí namaľovať, pomenovať a oznámkovať. Kúpte mu pre túto úlohu pekný zošit, alebo s ním nejaký vyrobte. Uvidíte, že dieťatko rýchlo začne vyžadovať ďalšie šťavy a vy navyše budete mať prehľad, čo mu najviac chutí.

  1. Zahrajte sa na barmana

Názvy pre šťavy nemusí vymýšľať len dieťa. Schválne mu skúste naservírovať “upírske raňajky” aj s historkou, že kto tento drink vypije, stane sa imúnny voči upírom. Určite ho vypije rýchlejšie ako keby počul o “dobrote z mrkvy, červenej repy a jablka”.

Základom je kvalitný odšťavovač

Ak sa bojíte toho, že vám príprava ovocných a zeleninových štiav zaberie príliš veľa času, zoznámte sa s ponukou kvalitných odšťavovačov značky Sana. Vyčistenie šnekových odšťavovačov trvá maximálne 3 minúty a pripravíte s nimi aj detskú výživu, domáce cestoviny alebo arašidové maslo.

Primárnou funkciou je ale samozrejme príprava štiav, u ktorej máte s modelmi ako je Juicer EUJ-707 takmer neobmedzené možnosti. Zvládne totiž citrusy, listovú aj koreňovú zeleninu.