Aj vy ste sa pristihli čoraz viac žmúriť na počítač, poťahovať okuliare bližšie ku koreňu nosa či pociťovať iné problémy ako bolesť hlavy a únavu? Možno ste už začali rozmýšľať o laserovej operácii očí, ale neviete aká metóda by bola pre vás vhodná a či to vôbec stojí za to. Prinášame vám prehľad najviac využívaných operačných metód na Slovensku.

veni vidi

Operácia šedého zákalu

Ide o bezbolestný zákrok, ktorý trvá len pár minút. Pred samotnou operáciou sa vám okrem iného zmeria vnútroočný tlak aby mal lekár všetky dôležité informácie o vašich očiach. Následne sa oko znecitlivie kvapkami, takže pri zákroku budete pociťovať len dotyky lekára, nie bolesť. Pacientom sa videnie po operácii obnovuje rýchlo, väčšinou už na druhý deň po operácii, prípadne v priebehu niekoľkých dní. Ide o jednu z najbezpečnejších operačných metód. Cenovo sa tento typ operácie pohybuje od operovania zadarmo až po sumy cez 500€, v závislosti od očnej kliniky.

Odstránenie dioptrickej chyby

veni vidi2

Povrchové ( LASEK, TEPRK, PTK) alebo hlboké (Z-LASIK, Presbyopia) metódy laserových operácií sú určené na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti alebo astigmatizmu. Počiatočným krokom pred každou operáciou je komplexné vyšetrenie stavu vašich očí. Ľudia, ktorí prekonali rôzne vnútroočné zápaly a ochorenia, sú nevhodní kandidáti pre tieto typy zákrokov. Aby ste zistili či ste vhodným kandidátom pre odstránenie dioptrickej chyby, kontaktujte svojho očného lekára alebo očné kliniky pre dôkladné vyšetrenie. Samotné zákroky sa vykonávajú ambulantne v lokálnej anestézii a sú bezbolestivé.

Povrchové metódy trvajú približne 15 minút a zotavenie a ustálenie zraku pacientov trvá cca 1 mesiac. Hĺbkové metódy trvajú približne 15-20 minút a zotavenie je rýchlejšie ako pri predchádzajúcich metódach. Ostrosť videnia sa spravidla vracia už nasledujúci deň po operácii. Cenovo sa operácie pohybujú od 300€ / 1 oko vyššie. K operáciám sa využívajú dva typy laserov – excimerový a femtosekundový. Najväčšou prednosťou excimerového laseru je jeho bezpečnosť, presnosť a rýchlosť. Pomocou laserových lúčov odstraňuje rohovkové tkanivo, čím sa upravuje dioptria a trvá to približne 2 sekundy. Femtosekundový laser je maximálne presný, okolité tkanivo v oku poškodzuje minimálne a umožňuje rýchle pooperačné hojenie.

Liečba Keratokonu

Keratokonus je degeneratívnym nezápalovým ochorením rohovky. Vzniká v puberte alebo v mladosti a prečo vlastne vzniká nie je známe. Pri postihnutí keratokonom narastá krátkozrakosť aj astigmatizmus a liečbou sa zmierňujú prejavy ochorenia. K diagnostikovaniu tohto ochorenia sa využíva napríklad Scheimpflugova kamera, ktorá môže zachytiť už prvotné prejavy či štádiá ochorenia. Cenovo sa liečba keratokonu pohybuje od 300€ / 1 oko.

Laserová operácia očí trvá približne 1 hodinu a zotavovanie trvá viac ako 3 mesiace. Laserová operácia očí vám môže pomôcť upraviť zrak, vyliečiť niektoré očné ochorenia a zvýšiť tým kvalitu života. Treba však myslieť na to, že zotavovanie po operácii je individuálne, môže trvať až niekoľko mesiacov, prvé dni môžu byť bolestivé a nie každý typ laserovej operácie je vhodný pre každého. Preto pred každou operáciou kontaktujte svojho lekára alebo vybranú očnú kliniku a konzultujte s nimi možné kontraindikácie.

Klinika očnej mikrochirurgie VENI VIDI
Prievozská 4/D,blok E, 1. poschodie
Bratislava 821 09
E-mail: ambulancia@veni-vidi.sk
www.veni-vidi.sk
Bezplatná telefónna linka: 0800 105 555
Telefóne číslo: 02/52962064