tropico-alinkaV posteli trávite približne tretinu svojho života. Koľko času ale venujete jej údržbe? Pravidelnú starostlivosť potrebuje predovšetkým matrac, ktorý sa inak rýchlo stane útočiskom roztočov, plesní, vírusov a baktérií.

4 mesiace. Tak dlho trvá roztočom, než sa usídlia vo vašom novom matraci. Sami o sebe nie sú nebezpeční, ale ich výkaly sú druhý najčastejší alergén. Živia sa čiastočkami kože, ktoré z nás počas noci opadávajú a matrace sú ich plné.

Okrem dostatku potravy im vyhovuje aj priaznivá klíma. Matrac počas spánku zahrievame, takže je v ňom teplo a vlhko. To sa náramne hodí aj plesniam a vírusom. Je preto jasné, že bez náležitej starostlivosti je váš matrac takmer zdraviu nebezpečný.

Luxujte, perte a dávajte von

Nemusíte sa ale ľakať. Takzvaná hygienická životnosť u matracov končí až po 5-7 rokoch. Počty roztočov v nich potom stúpnu natoľko, že môžu spôsobiť alergie, astmu alebo atopický ekzém.

Životnosť ale môžete predĺžiť pravidelnou starostlivosťou:

  1. Vystavte matrac priamemu slnku

Roztoče nenávidia slnečné svetlo a prúdenie vzduchu. Keď dáte matrac na jeden deň na dvor, poriadne tým zdecimujete ich počty. Počkajte s tým ale na leto, až bude mať slnko poriadnu silu a teploty stúpnu nad 22 °C.

  1. Dajte ho na mráz

Až začnú mrazy, opäť matracu doprajte denný pobyt vonku. Roztoče zimu neznesú a zbavíte sa aj plesní a vírusov.

  1. Pravidelne perte poťah

Aspoň 3x do roka zložte z matraca poťah a vyperte ho na 60 °C. Do práčky môžete pridať aj pár kvapiek levanduľového oleja. Nielenže pôsobia relaxačne, ale majú tiež antibakteriálne účinky.

  1. Zaobstarajte si matracový chránič

Správny matrac by mal mať prateľný poťah. Pokiaľ sa ale veľa potíte, môžete si zaobstarať ešte matracový chránič pod plachtu. Vyšším stupňom ochrany sú ešte takzvané toppery, ktoré fungujú ako samostatný menší matrac s vlastným poťahom.

  1. Vyskúšajte prírodné čistenie

Pri výmene obliečky nezabudnite matrac povysávať. Aby ste čistiaci efekt ešte podporili, poprášte pred vysávaním celú plochu jedlou sódou (môžete ju opäť zmiešať s levanduľou).

  1. Zaistite prísun vzduchu

Vetrajte, vetrajte a zase vetrajte. Pod matrac je najlepšie pevný a priedušný rošt, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu a zamedzuje vzniku vlhkosti.

Starý matrac musí ísť preč

Ak už má váš matrac najlepšie roky za sebou, odporúčame jeho výmenu za nový. Matrace Tropico sú z prírodných a priedušných materiálov, ktoré dobre odolávajú roztočom a pri správnej starostlivosti vám vydržia pokojne aj 10 rokov.

Zájdite preto do jednej z niekoľkých predajní matracov a zistite, ktorý bude vyhovovať práve vám. Na vybrané modely je akcia 1 + 1 zadarmo, takže vás nové vybavenie ani nevyjde draho.