Realizácia vlastného bývania je veľmi vzrušujúca, no náročná tak na financie, ako aj na naše nervy. Sú veci, ktoré neovplyvníte, a často sa musíme prispôsobovať práve nášmu rozpočtu, aby sme tesne pred dokončením nemuseli zasa šetriť.

Chceme teda bývať pohodlne a čo možno najskôr, aj keď nie všetky procesy sa dajú urýchliť. Ešte pred zahájením si však musíte ujasniť aj niektoré detaily. Postaviť hrubú stavbu nie je veľký problém. Oveľa nákladnejšie sú však už následné dokončovacie práce. Správne sa tak treba rozhodnúť pre veľkosť domu, počet izieb, ale napríklad aj pre spôsob vykurovania.

Ak máte v dosahu plyn, či je bežné kúriť elektrinou, myslite najmä na úsporu. Tú prináša najmä kúrenie drevom, no aj ak ste s klasickým krbom nepočítali, nemusíte zúfať. Jeho stavba si vyžaduje úpravu samotného projektu aj pracovných postupov pri stavbe, no ak si to chcete zjednodušiť, no predsa sa zohriať pri ohni aj vo svojej obývačke, zvoliť môžete aj krbové kachle. Sú dostupnejšie a vhodné aj do starších, zrekonštruovaných domov.

Dôležité je tiež myslieť aj na výber okien. Asi prvou voľbou sú tie plastové, a to neraz aj u rodinných domov. Dôvodom je najmä cena, ale aj jednoduchšia údržba oproti tým dreveným. Pre správne rozhodnutie však treba zvážiť aj možnosti a potreby Vašej stavby.

Ak je už stavba dokončená, môžete sa zaoberať otázkou nábytku ako aj sťahovaním. Až zabývaný dom sa stáva skutočným domovom, no toto trvá často aj niekoľko mesiacov. Keď si teda zvyknete, kde máte čo uložené, môžete si začať naozaj vychutnávať vlastné bývanie. Zrejme však budete chcieť využiť aj ďalšiu vymoženosť tohto typu bývania a tým je záhrada. Upravený terén, tráva, ale aj kvety, či vlastná úroda potrebuje čas. Svoj relax si však naplno vychutnáte až so záhradným nábytkom. Pre ľahšiu údržbu je vhodnejší umelý ratan.