Varenie a príprava jedla je zábava, no v zle zorganizovanej kuchyni to môže skončiť aj fiaskom. Ako usporiadať všetku výbavu, aby bol minimalizovaný zbytočný chaos a neporiadok?

Posvieťte si na spotrebiče

Nič nezavadzia na kuchynskej linke tak veľmi, ako masívne spotrebiče. Najhoršie sú tie, ktoré vlastne nemajú využitie. Kuchynské roboty, odšťavovače, fritézy a ďalšie mašinky môžu byť skvelými pomocníkmi, no nepotrebujeme ich tak často, ako napríklad kávovar. Premyslite si, čo používate na dennej báze a všetko ostatné schovajte. V prípade, že vám stále neostáva dostatok priestoru na linke, zvážte výmenu veľkých spotrebičov za ich kompaktnejšie verzie.

Foto: Pixabay/congerdesign 

Inventúra medzi vareškami

Drobné pomôcky na varenie, ako sú rôzne varešky, otvárače a podobne, sú síce rozkošné, ale rýchlo sa rozpínajú v kuchynských zásuvkách. Zamyslite sa preto, či naozaj nevyhnutne potrebujete všetky. To, čo je navyše, si odložte na neskôr, alebo potešte nevyužitými kúskami niekoho, komu by sa mohli zísť.  

Foto: Pixabay/monicore 

Efektívnejšie nastavenie políc

V kuchyniach sa často stáva, že priestor, ktorý ponúkajú, nevyužívame efektívne. Napríklad najrôznejšie skrinky a regále rozmiestnime bez hlbšieho uváženia a doslova tak plytváme využiteľným miestom. Skontrolujte výšku všetkých políc vo vašej kuchyni, aby ste sa uistili, že ich umiestnenie zodpovedá tomu, čo v nich potrebujete mať uskladnené.

Nádobky na trvanlivé potraviny

Doba plastov a balených potravín spôsobila, že aj naše domácnosti sú plné najrôznejších vrecúšok a obalov. Častokrát sa v nich nachádza len minimum tej-ktorej suroviny s neistým dátumom spotreby. Spôsobuje to neporiadok a chaos. Ideálny spôsob ako skladovať suché potraviny typu ryža, cestoviny či strukoviny, je zabezpečiť si vzduchotesné nádobky. Výborne vyzerajú, ochránia jedlo pred prípadnými škodcami a vy budete mať krásne zorganizovanú kuchyňu. Navyše, ak urobíte ďalšie nákupy v obchodoch s bezobalovým tovarom, ulahodíte aj životnému prostrediu.

Foto: Pixabay/Filmbetrachter 

Pravidelné triedenie pošty


Kuchyňa je miestom, kde sa zdržiavame pomerne často. Nie je preto ničím zvláštne, že keď si domov donesieme poštu, odložíme ju práve na linku či jedálenský stôl. Kôpka s účtami, katalógmi a propagačnými materiálmi však rýchlo rastie, až prerastie do hory neporiadku. Dobrý spôsob ako sa tomu vyhnúť, je každý deň venovať chvíľku pretriedeniu doručenej pošty. To, čo vnímate ako nepotrebné, odložte bokom na recykláciu a na dôležité zásielky si zabezpečte pekný košík. Stane sa nielen praktickou pomôckou, ale aj peknou dekoráciou vo vašej kuchyni.

Zdroj: 9 Little Things That Contribute To Kitchen Clutter (onegoodthingbyjillee.com); Foto: Pixabay