Detský matracHľadáte vhodné detské matrace a neviete, ako na to? Niektoré deti patria k väčším, iné k menším spáčom a vy ako rodič musíte jednoducho dohliadnuť na ich zdravý spánok. Väčšinou si vie váš potomok sám určiť, koľko potrebuje spať, aby si dostatočne oddýchol a načerpal nové sily, čo prinesie radosť a pohodu do vašej domácnosti. Nie je však jedno, na čom celú noc spí. Detský matrac, teda pohodlné a zdravotne nezávadné lôžko, je pre oddych i správny vývin dieťaťa dôležitý. Dobrým výberom kvalitného matraca môžete predísť rôznym zdravotným komplikáciám, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom veku, ak by ste niečo zanedbali.

 Pevný či mäkší matrac? Nechajte si poradiť online od expertov

Malé deti sa najviac vyvíjajú práve pri spánku, tak prečo im nedopriať ten najlepší detský matrac? Trh ponúka rôzne produkty i materiály, či už molitanové, latexové, penové, či hit posledných rokov – kokosové matrace.  Detské matrace, vhodné pre deti od 2,5 roka, majú podľa portálu mojmatrac.sk spĺňať niekoľko parametrov. „Prvý je, že matrace pre deti by nemali mať zónovú štruktúru, pre zdravý vývoj chrbtice. Detské matrace do postieľky by mali byť skôr tuhšie, ak sú totiž príliš mäkké, môžu zvyšovať riziko skoliózy. Vhodné je, keď obsahujú antialergické prvky, napríklad poťah AEGIS.“ Pri výbere matraca pre najmenšie deti je treba byť preto maximálne opatrný. Potrebujú najmä pevný matrac, ktorý im nebráni v správnom dýchaní a dokáže sa prispôsobiť stavbe detského tela.

Dbajte na podmienky pre zdravý vývoj potomka

Ani pediatri neodporúčajú úplne poddajnú mäkkosť detského matraca, skôr vyžadujú tuhosť. Ideálne sú penové viacvrstvové matrace, ktoré spĺňajú všetky potrebné kritériá, poskytujú bezprostrednú oporu chrbtici a stabilizujú telo v spánku. Potrpíte si v rodine na ekologické materiály? Tak stavte na ekologický detský matrac zhotovený z prírodného kokosového vlákna, doplnený poťahom s antibakteriálnym účinkami, ktorý zabraňuje tvorbe mikroorganizmov a plesní. Dobrý spánok pre vaše dieťa zabezpečí aj komfortný matrac zhotovený v kombinácii komfortnej peny a prírodného vlákna, rovnako i zdravotný matrac, ktorý sa dokonale prispôsobí telu vášho potomka a bude spĺňať vysoké zdravotné a ortopedické nároky. Rodičia alergikov iste ocenia matrac s antialergickou výplňou.

Aj matrac rastie spolu s dieťaťom

Detský matrac by mal mať odzipsovateľný bavlnený poťah, a to najmä kvôli jednoduchej údržbe a zvýšenej hygiene. Staršie dieťa od dvoch či troch rokov už potrebuje mať samostatnú posteľ. A v nej musí byť tiež kvalitný matrac, ktorý sa dokáže prispôsobiť stavbe a váhe detského tela. Keďže vaše ratolesti stále rastú, vo vyššom veku by mohli podľa odporúčaní detských lekárov potrebovať už tuhší matrac. Aj tu je vhodné sa zamerať na penové či prírodné matrace, často vyskladané z viacerých vrstiev. Nezabudnite ani na výber kvalitného roštu, bez ktorého ani ten najlepší matrac neplní svoj účel. Navyše, ak potrebujete riešiť aj isté zdravotné problémy vášho potomka, je vhodné sa o type kvalitného matraca poradiť s odborníkmi, napríklad aj s ortopédom alebo detským lekárom.