Amarant je rastlina, ktorá rozhodne nesmie chýbať v jedálničku vegetariánov, športovcov, detí a hlavne ľudí s celiakiou.
Slovenský názov tejto prastarej rastliny je Láskavec. Amarant poznali už Starí Inkovia, Mayovia a Aztékovia Tí ju využívali dvoma spôsobmi. Zo zŕn pripravovali múku a listy upravovali ako zeleninu. Takže v žiadnom šaláte nesmela chýbať.
Amarant je kvalitná nepravá obilnina. Svojim vzhľadom pripomíná skôr dekoratívnu rastlinu. Je to rastlina pomerne nenáročná. Rastlina produkuje až 500 tisíc miniatúrnych semien podobným semenám maku. Sú veľmi malé s farbou od belavej cez béžovú, hnedú až čiernu. Zrná amarantu sú bohaté predovšetkým na bielkoviny a zberať sa dajú až trikrát do roka.
Liečivé účinky amarantu
Amarant je užitočný hlavne vďaka svojmu zloženiu. Semená a listy amarantu obsahujú veľmi kvalitné bielkoviny, ktoré sa aminokyselinovým zložením blíži až k plnohodnotným bielkovinám živočíšneho pôvodu. Nemali by sme zabudnúť ani na amarantovú vlákninu, ktorá sa využíva pri liečbe zápchy a je výborná ako prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka. Amarant je vhodný pre malé deti a staršie osoby, pretože obsahuje aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu a regeneráciu mozgových buniek a duševný vývoj detí. Tiež pozitívne ovplyvňuje látkovú výmenu. Samostatne sa využívajú semená aj listy amarantu.
Amarantové semená
Semená amarantu sú skvelým zdrojom minerálnych látok a vitamínov. Okrem veľkého množstva horčíka, vápnika a draslíka obsahujú i železo. Semená vynikajú predovšetkým vitamínom B2 – riboflavínom a antioxidantom vitamínom E. Semená naviac neobsahujú lepok, takže sa využívajú na výrobu múky vhodnej pre bezlepkovú diétu.
Amarantové listy
Listy sú bohaté na bielkoviny, vitamín C, vitamíny skupiny B a beta karotén. Z minerálov obsahuje veľké množstvo sodíka, fosforu, vápníka, draslíka, medi, mangánu, zinku a želena. Čo sa týka zastúpenia stopových prvkov, obsahujú listy amarantu kremík a nikel.
V peeklade znamená amaranth nesmrteľný. Rastlina je to skutočne až zázračná. Amarantu by teda mali venovať pozornosť hlavne tí, ktorí sa stravujú zdravým spôsobom.