Používate vo svojej kuchyni avokádo? Ja ako som sa dala na zdravší životný štýl, ho kupujem pravidelne.
Ste vegetarián? Tehotná či dojčiaca matka? Trpíte únavou? Snažíte sa zdravo schudnúť? Trpíte cukrovkou? Máte vysoký cholesterol? Potrebujete posilniť organizumu? A popritom si ešte aj pochutnať?
Avokádo je exotické ovocie, ktorého úžasná výživná hodnota a prospešnosť ľudskému zdraviu sa u nás konečne dostáva pomaly do všeobecného povedomia.
Avokádo a jeho výživné látky
Toto ovocie je pre mnohých dôležitou zložkou potravy, hlavne pre vegetariánov, športovcov a tých z nás, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu konzumovať živočišne tuky. Obsahuje totiž až 20 % tuku, ktorý je z veľkej časti zastúpený vo forme zdraviu veľmi prospešných nenasýtených mastných kyselín. Podobne významné je avokádo ako zdroj bielkovín.
Ďalšími dôležitými látkami v tomto ovocí sú karotény a vitamín E, silné antioxidanty, ktoré podporujú regeneráciu buniek, zbavujú telo toxínov a majú veľmi kladný vplyv na našú pleť a vlasy. Avokádo obsahuje tiež vitamín C a vitamíny skupiny B, hlavne pyridoxín- B6 a thiamín – B1. Z minerálnych látok v ňom nájdeme napr. meď, dôležitú pre krvotvorbu, metabolizmus cukrov a naše mentálne zdravie; a draslík, ktorý pomáha znižovať krvný tlak a udržuje naše srdce v kondícii.
Často koluje mylná predstava, že vysoký obsah tukov robí z avokáda vysokokalorickú potravinu, prispievajúcu k nadváhe. Väčšina tukov v tomto ovocí je ale na báze nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú telom využívané k ďalším dôležitým procesom a syntézám, neukladajú sa tak ako tuky nasýtené. Pri snahe schudnúť je vhodné znížiť príjem živočíšnych tukov, naše telo však tuk potrebuje a práve nenasýtené mastné kyseliny sú veľmi dôležité.
Látky obsiahnuté v avokáde tiež znižujú hladinu inzulínu v krvi. Nájdeme v ňom mnoho monosacharidov manózy. Manóza je forma sacharidu, ktorý je okamžite využívaný našim mozgom ako zdroj energie, prispieva teda k nášmu mentálnemu zdraviu a psychickej pohode.
Ako správne kupovať avokádo?
V obchode vyberáme avokádo starostlivo. Kupujeme tvrdé plody bez škvŕn, ktoré za pár dní postupne dozrejú a zmäknú. Príliš mäkké plody radšej nekupujeme. Pre dozretie necháme plod pri izbovej teplote a kontrolujeme jeho stav. Pokiaľ je už zrelé, môžeme ho uložiť do chladničky.
Príprava avokáda
Pre konzumáciu avokádo umyjeme a rozrežeme na polovicu, vyberieme kôstku a obsah vydlabeme lyžicou. Potom môžeme dužinu pokrájať na menšie kúsky alebo roztlačiť vidličkou, záleží na tom, ako ho chceme konzumovať. Dôležité je dužinu hneď po vybratí zo šupky pokvapkať citrónovou šťavou, aby nezhnedla a nestratila svoje drahocenné látky. Zrelé avokádo by malo mať maslovú konzistenciu, nezrelé je tvrdé, nahorklé a natrpknuté, podobne ako nezrelý banán.
Z kôstky, pokiaľ ju príliš neporušíte pri rozkrojení plodu, sa dá vypestovať veľmi pekná izbová rastlina, ktorú môžeme v lete pestovať na balkóně alebo na zahrade.