Každý, kto sa za svoj život stretne s bolesťou zuba veľmi dobre vie, že jeho jedinou starosťou je nájsť rýchlu a jednoduchú úľavu. Bolesť zubov akejkoľvek intenzity dokáže byť veľmi nepríjemná a pokaziť celý deň aj noc. Vytrhnutie zuba nie je však vždy ideálne riešenie, pretože predstavuje pre ústnu dutinu a čeľustnú kosť obrovský zásah. Aké formy úľavy je teda ešte možné na záchranu zuba a odstránenie bolesti použiť bez návštevy lekára?

Existuje niekoľko trikov a tipov, ktoré by vám mohli pomôcť a mnohé z nich zrealizujete a nájdete aj u seba v kuchyni. Treba však myslieť na to, že takéto riešenia nie sú na bolesť zubov liekom. Zubný kaz môže prechádzať do nervu, vytvárať citlivosť na teplo a chlad a ak ho necháte dlhodobo bez dozoru, môže sa zmeniť na bolesť alebo pocit pulzovania so zápalom.

Nájsť si v prípade vážnejšieho stavu je preto vždy lepšie iba odborníka. Rovnako dobré je venovať zubom pri modernom umývadle väčšiu pozornosť a dôkladne ich čistiť. Do času je ale možné otestovať naše rady.

Studený obklad

Ak vám niekedy trhali zub, určite vám aj samotný zubár odporučil zmierniť nielen bolesť, ale aj tlak a prípadný zápal studeným obkladom. A skutočne to funguje. Aj aplikácia ľadu na oblasť bolestivého zuba môže pomôcť zmierniť alebo úplne odstrániť problém rovnako dobre ako bezbolestná endodoncia!

Môžete vyskúšať rôzne verzie tejto techniky. Určite však nie je dobrou alternatívou chladenia bolestivého zuba sladká zmrzlina. Samotný cukor podporuje tvorbu kazu a zápalu. Tiež si treba dávať pozor, ak máte citlivé zuby, aby ste si náhlym šokom neuškodili. Začnite s ochladzovaním postupne.

Znížte tlak na hlavu a postihnutú oblasť

Aj keď je v prípade bolesti pre nás najpohodlnejšie uložiť sa do postele a pretrpieť nepríjemný stav v spánku, bolesť to naopak zvyšuje. Dôvodom je vysoký tlak, ktorý sa na hlavu pri ležaní vytvára a zintenzívňuje utrpenie. Ak ste ale unavený a byť neustále v pozore sa vám nedarí, vyskúšajte si hlavu aspoň podložiť vankúšom, aby sa krvný tlak znížil.

Vyskúšajte oplach slanou vodou

Vyplachovanie úst slanou vodou môže slúžiť dvom účelom. Oplachovanie môže pomôcť uvoľniť látky uviaznuté medzi zubami. A keďže soľ je prírodný dezinfekčný prostriedok, môže pomôcť vyrovnať sa s akoukoľvek infekciou znížením zápalu. Aby vám ale soľ neuškodila, treba použiť jej správny pomer. Zmiešajte ½ čajovej lyžičky soli s teplou vodou a kloktajte ako ústnu vodu.

Čajové vrecúška

Na zub si môžete priložiť buď studené alebo teplé (nie horúce) čajové vrecúško. Pri bolestiach zubov môže byť obzvlášť dobrý mätový čaj vďaka svojim schopnostiam bojovať proti baktériám. Čaj však môže vaše zuby zafarbiť, preto túto metódu nepoužívajte často.

Proti baktériám a bolesti môže pomôcť aj cesnak. Z prelisovaného cesnaku si môžete pripraviť pastu, ktorú si nanesiete na zub, prípadne to skúste so samotným strúčikom, pričom treba rátať s tým, že prídete o svieži dych.

Pomôcť by mohol aj klinček, ktorý sa už veľmi dávno využíva nielen ako korenie, ale aj prírodné antiseptikum. Alebo to vyskúšajte s tymianom.

Aj keď môže ísť v prípade týchto prostriedkov o dočasnú úľavu, považovať ich za náhradu profesionálnej zubnej starostlivosti nie je ideálne riešenie a treba si v priebehu roka nájsť čas aj na návštevu odborníka, ktorý prostredníctvom kompletnej dentálnej hygieny ochráni vaše zuby nielen pred nechceným zafarbením, ale aj nepríjemnou bolesťou.

(A/PR), zdroj obrázka:Yuriy Maksymiv/Shutterstock.com