V poslednom čase ma pochytila nová vášeň – oprášila som šijací stroj a začala som šiť vecičky. Nič ťažké, pretože na to nemám ani nervy, ani energiu, ale malé jednoduché veci, hlavne zo zbytkov látok. Pri surfovaní internetu som našla pár návodov na zhotovenie detských capačiek. A vybrala som si ten najlepší, i keď aj ten som trošku zmodifikovala a preložila pre vás. Možno vás to chytí tak ako mňa a vytvoríte si takéto nádherné capačky pre svojho mrňúska.

Topánočky sú veľkosťou na 6-9 mesiacov približne. Aby ste si ich spravili väčšie alebo menšie, upravte si strih podľa potreby. Nezabudnite, že toto nie sú topánočky a môžu sa nosiť len pokiaľ dieťa nezačne chodiť, pretože vtedy sa musia nosiť už topánočky s klenbou!

Čo budete potrebovať: rôzne zvyšky látok, ktoré sa vám hodia materiálovo na capačky, na spodnú časť capačiek pevnejší materiál (koža, koženka, ja som použila rifľovinu v tomto prípade, ale na druhých som dala pevnú poťahovú látku a na iné menžester), tenká guma

Ako na to:
Vystrihnite si predlohy.

Vystrihnite si 4 diely z vrchného dielu (č. 1) – 2 z vrchnej látky, 2 zo spodnej (môžete aj rovnakej látky), 4 diely podošvy (č. 3) – 2 z kontrastnej látky ako capačky, 2 z pevného materiálu, a 2 diely zo zadnej časti (tie strihajte cez prehnutú látku)

Na spodnom kuse vrchného dielu obšite dve dierky (zručné na šijacom stroji, menej zručné ručne)

Položte vrchný a spodný diel na seba lícom dovnútra a zošite rovnú časť tak ako je na fotke. Prevráťte naopak a zažehlite.

Na zadnom diele obšite cik-cakovým stehom bočné kratšie diely.

Preložte na polovicu po dĺžke. Zošite bočné diely a pretočte naopak.

Prešite diel po dĺžke na tunel na gumu.

Položte na seba podrážky vonkajšími stranami dovonka.

Vrchný diel priložte k podrážke vnútornou stranou dohora ku spodnej strane podrážky. Stred vrchného dielu musí sedieť so stredom prednej časti podrážky. Prišpendlite si diely dokopy.

Zadný diel takisto prišpendlite ku podrážke. Stredy musia sedieť spolu. Zadný diel bude prekrývať vrchný diel capačky. Celú capačku ešte začistite cik-cakovým stehom.

Odstrihnite si z gumy 16cm a pomocou zatváracieho špendlíka ho prevlečte tunelom. Nezabudnite prevliecť cez výrez na vrchnom diele. Pomocou ihly gumu pevne zošite.

Capačky otočte naopak. Ľubovoľne ich môžete ozdobiť. Sú hotové!


Spracované podľa: Family-centered.com