Rukola je v našej kuchyni stále skôr vzácnosťou, ale jej popularita pomaly rastie. Táto listová zelenina má neopakovateľnú chuť a spestrí šaláty či cestoviny. Naviac rukola obsahuje viac vitamínu C a betakaroténu než iné listové zeleniny.
Rukola je súčasť tradičných jedál v Taliansku, Grécku a Francúzsku. Napriek tomu, že jej domovinou sú subtrópy, je pomerne prispôsobivá a tak ju môžete pestovať i u nás. Dospelá rastlina pripomína repku olejnú s bielymi kvetmi, skoro po vyklíčení môžeme zbierať šťavnaté lístky. Rukola patrí do čeľade hlúbovitých, je teda príbuzná s kapustou, brokolicou, reďkvičkami, kelom, kalerábom, ale aj žeruchou alebo horčicou. Všetky rastliny z tejto čeľade sú zdrojom isothiokyanátov, ktoré majú antikancinogénne účinky, konzumáciou týchto rastlín teda chránime telo pred rakovinou.
Pokiaľ ide o vitamín C a beta karotén, obsahuje rukola omnoho viac týchto látok než iná listová zelenina. Jej listy pôsobia proti únave a posilujú imunitu, odvar z koreňa sa používa pri zažívacích problémoch. Konzumácia rukoly zvyšuje chuť do jedla a pomáha detoxikovať pečeň a prečisťovať krv, okrem toho má rastlina i mierne močopudné a laxatívne účinky.
Rukola je charakteristická svojou pikantne jemnou chuťou, ktorá je len ťažko opísateľná; je ostrejšia a štipľavejšia, takže dokáže spestriť každé jedlo, hlavne šaláty, cestoviny a rizoto. Chuť mladých lístkov pripomíná reďkvičku, nahorklosťou starších listov se jednoducho zbavíme krátkou tepelnou úpravou. Pokiaľ ju ľahko povaríme, podobne ako špenát, môžeme ju podávať i deťom, pre ktoré inak nie je čerstvá nahorklá rastlina vhodná.
Rukola v kuchyni
Rukola se skvelo dopĺňa s paradajkami, cesnakom a bazalkou, preto ju nájdeme v mnohých talianských jedlách. Tradične sa pridáva do zeleninových šalátov, ich horká chuť však môže spestriť i šaláty z prirodzene sladkého ovocia, napr. pomarančov, hrušiek alebo ananásu. Posekanými lístkami môžeme ozdobiť obložený chlieb, rizoto alebo cestoviny.
Pokiaľ rukolu orestujeme na olivovom oleji s plátkami cesnaku, získame originálnu prílohu, vzniknutú zmes môžeme tiež zmiešať s cestovinami. Z rastliny je možné pripraviť aj chutnú polievku, môžeme ňou nahradiť i pórik, brokolicu alebo kapustu.