Vedeli ste o tom, že približne každé 4. – 5. dieťa môže trpieť detskou kolikou? Táto diagnóza nerobí rozdiel medzi pohlavím a najčastejšie sa objavuje u detí v treťom a štvrtom mesiaci. Samozrejme, môže postihnúť aj staršie deti, výnimkou nie je ani výskyt detskej koliky pri deťoch v predškolskom veku. Ako sa prejavuje a čo môže byť jej spúšťačom?
Prejavy detskej koliky
Spúšťač nemusí a najčastejšie ani nie je na prvý pohľad viditeľný. Nejde o žiadne výrazné pouličné osvetlenie presvitajúce cez okno, hlučnú cestu pod balkónom či zlý sen. Jednoducho vaša ratolesť na prvý pohľad z ničoho nič začne plakať. Tento záchvat plaču môže trvať až niekoľko hodín. Pre samotné dieťa aj pre rodiča je to veľmi vyčerpávajúce. Ak ide o detskú koliku, dieťa plače kvôli bolesti bruška, plač sa pravidelne objavuje počas konkrétnej hodiny.
Aké sú príčiny koliky
Príčin môže byť mnoho a tipovať, ktorá z nich to je, ako si počas absolútnej tmy obliecť mikinu a hádať, akej je farby. Bez toho, aby ste zasvietili, to jednoducho nejde. Každopádne, spúšťačom detskej koliky býva často intolerancia laktózy, vtedy je potrebné dieťaťu zabezpečiť enzým laktázy. Ďalšími dôvodmi môže byť nesprávne stravovanie či už dieťaťa alebo kojacej matky, napätie medzi rodičom a ratolesťou alebo aj napadnutie parazitmi. Dobré je vedieť aj to, že riziko objavenia dojčenskej koliky je vyššie, ak matka počas tehotenstva fajčí.
Čo robiť?
V prvom rade nečakajte, nemáte na čo. Šanca, že detská kolika prejde sama od seba je veľmi nízka. Nemali by ste sa pokúšať ani o samodiagnózu a pýtať sa na radu všemocných internetov. Tam sú schopní poradiť vám piť Savo proti rakovine, jednoducho šialenosť. Okamžite zoberte dieťa k doktorovi, ktoré ho podrobí dôkladnému vyšetreniu. Až na základe tohto vyšetrenia je možné určiť príčinu detskej koliky a aj samotnú liečbu. Teda v tom prípade, ak o detskú koliku skutočne ide.