Mrazy sa blíži a teplota v mnohých našich bytoch alebo domoch nie je ani zďaleka najpohodlnejšia. Teplejšie sa obliekame, kupujeme obrovské množstvo vyhrievačov a podobných spotrebičov a spíme pod niekoľkými prikrývkami, čo ale v konečnom dôsledku zhoršuje komfort a pohodlie. Čo ale robiť, ak je v našom byte neustále zima? 

Tento problém môžete celkom rýchlo a jednoducho vyriešiť aj sami. Poďte sa o tom spolu s nami presvedčiť.  

Monitorujte a udržiavajte správnu teplotu

Na úvod snahy o dosiahnutie ideálneho teplotného komfortu v interiéri by ste mali pochopiť a uvedomiť si, aká je ideálna teplota v miestnostiach, v ktorých trávite najviac času. Napríklad v chladnom období by sa mala v obytných priestoroch udržiavať teplota od 20 do 22 ℃. 

Ak chcete mať doma tento ideál aj vy, je veľmi dôležité monitorovať teplotu vzduchu a bojovať proti odchýlkam od štandardov. Neustále podchladenie (napríklad v dôsledku častého vetrania) neprináša len nepríjemné pocity, ale predstavuje aj riziko zdravotných problémov a ohrozenia nervového systému.

Ak chcete ľahko monitorovať teplotu v byte, ako aj ďalšie ukazovatele mikroklímy, môžete použiť špeciálny online regulátor, ktorý zobrazuje všetky vlastnosti teploty na vašom mobile a tiež pomáha pri správe klimatickej technológie.

Utesnite všetky škáry a medzery

Veľmi často a najviac tepla uniká cez vrchné priestory striech. Teplý vzduch je ľahší ako ten studený, a preto uniká cez nedostatočne utesnené steny a okná von ľahšie. Ak máte po ruke dobrú škárovaciu hmotu, nič z toho nemusí váš teplotný komfort ohroziť. 

Čo spôsobuje únik tepla?

Aby ste proti chladným miestnostiam s úspechom zabojovali, musíte pochopiť, prečo je v byte zima a kde sa skrýva zdroj najchladnejšieho vzduchu. Miznutiu tepla z bytu napomáha niekoľko faktorov:

• staré alebo zle nainštalované okná;

• nedostatočne izolovaný balkón;

• rohové umiestnenie bytu alebo tenké steny;

• veľmi studená podlaha alebo strop;

• staré alebo zle nainštalované predné dvere;

• nedostatočné zásobovanie teplom z verejných služieb;

• staré vykurovacie telesá.

Nájsť jednu jedinú príčinu však nebude jednoduché, pretože existuje celá kombinácia vyššie uvedených bodov a problém musíte potom riešiť komplexným spôsobom. 

Možno by ste mali zvážiť výmenu radiátorov za nové a výkonnejšie. Niekedy tiež pomôže hydroizolácia kúpeľne. Môžete použiť vhodnú hrúbku izolácie. Utesniť okná a dvere a nezabudnúť ani na podlahu.

(alinka/PR, foto: pexels.com)