karnevalKlasicky v tomto období sa začínajú v škôlkach a školách usporadúvať detské karnevaly. Deti sa strašne tešia a mamy majú 2hlavy v smútku, pretože ich dieťa chce byť každý deň niečo iné a častokrát sú bezradné, pretože takú masku, akú si ich dieťa vymyslí, v požičovni nemajú, alebo ju mamina nedokáže zhotoviť. My u ideme mať tento rok piaty karneval a dcéra mi dala za úlohu zo starých šiat, čo som mala na stužkovej, spraviť pre ňu dlhé šaty, pretože chce byť kráľovná. A ako sa treba na taký karneval pripraviť čo najlepšie?

Najdôležitejšia je samozrejme maska a kostým. S dieťaťom sa dohodnite na definitívnej podobe, aby si to na poslednú chvíľu nerozmyslelo. Až potom, keď si je 100% isté, čím chce byť, začnite s realizáciou kostýmu, alebo zájdite do požičovne kostýmov.

Kostým z požičovne
Ceny kostýmov v požičovniach sú prijateľné a výber je široký. Každé dieťa si určite vyberie tú správnu masku. Tu vám odpadá aspoň starosť, ako pozháňať doplnky, napr. luk a šíp pre indiána. Keď už máte svoju masku vybratú, nezabudnite si ju rezervovať na konkrétny dátum, čím skôr viete termín konania karnevalu, tým lepšie, máte veľkú šancu, že kostým bude ešte voľný. Požičovné je rôzne, v menších mestách je to od 100 Sk, vo väčších aj 500 Sk za masku na deň.
Masku si vyzdvihnete deň pred konaním karnevalu. Môže sa stať, že vašu masku ešte nedoniesli z karnevalu, ktorý sa konal deň predtým, pre taký prípad je lepšie nechať v požičovni váš telefonický kontakt, resp. si vy vypýtajte kontakt na nich, aby ste si predtým zavolali. Ušetríte si tak čas a nervy. Masku by ste mali dostať v 100% stave, vyžehlenú a so všetkými doplnkami.
Masku zvyčajne musíte vrátiť na druhý deň po skončení karnevalu do určitej hodiny. Masku čistiť nemusíte, len by ste ju nemali poškodiť, v opačnom prípade môžu od vás žiadať kompenzáciu nákladov na opravu.

Priebeh karnevalu

Keď už máte masku doma, nič vám nebráni ísť na ten váš karneval. Organizátori väčšinou krásne vyzdobia sálu balónikmi a krepovými papiermi. Hudba je samozrejmosťou. Diskotékar by mal púšťať hudbu vhodnú pre deti, žiadne náročné skladby, aby deti mohli aj spievať spolu so spevákmi. Hostitelia by nemali zabudnúť na malé občerstvenie pre hostí. U nás je zvykom dávať deťom počas prestávky teplý čaj a šišku s lekvárom. Preferujú sa umelohmotné poháriky a tanieriky, nehrozí riziko rozbitia a poranenia sa. Súčasťou karnevalu môže byť súťaž o najkrajšiu masku. Oceniť by mali porotcovia originalitu masky a námahu, aká bola na jej zhotovenie vynaložená. Karneval by mal mať aj hlavného zabávača. Väčšinou to bývajú pani učiteľky a je veľmi milé, ak sa aj oni prezlečú do nejakého kostýmu. Na záver karnevalu môžu všetky deti za odmenu, že prišli v maskách, dostať malé prekvapenie, či už je to nejaká sladkosť, alebo malá drobnosť, ktorá ich určite poteší.

Ako prebiehal ten váš karneval? Dajte mi vedieť, budem sa tešiť aj na fotky vašich deťúreniec.