hotelMnohé druhy užitočného hmyzu si v moderných upravených záhradách ťažko vedia nájsť vhodné úkryty. Ak uvažujete, že by ste chceli do svojej záhrady takýto hmyz prilákať, či už napr. ako pomoc pri likvidácii vošiek, alebo ako opeľovačov, môžete im postaviť tzv. hmyzí hotel. Zhotovený môže byť z rôznych materiálov, čím je rôznorodejší a pestrejší, tým viac rôznych druhov tu nájde úkryt. Okrem toho je tento domček zaujímavým záhradným prvkom.

Rada rodičov pri našej základnej škole sa tiež rozhodla, že vrámci prinavrátenia prírody do školy deťom spravíme jeden domček pre hmyz na ich školskom dvore. Dôležité je vybrať si slnečné miesto, kde nefúka moc vietor, najlepšie v objatí voňavých kríkov alebo stromov.

Rozhodli sme sa domček spraviť z paliet, ktoré sme o 2/5 zmenšili, spolu sme ich popribíjali klincami, aby mali stabilitu, na vrch sa spravila strieška z 2 paliet, na ktoré sa nabil šindel. Potom sme už začali jednotlivé poschodia vypĺňať prírodným materiálom.
Tehly vyberáme s dierami, príp. ich môžeme navŕtať. Medzery medzi tehlami vyplníme kúskami palíc, bambusových tyčiek, či rákosia, nápomocný je aj mach, ktorý po vyschnutí bude útočiskom pre pavúčiky a iný hmyz. Vo zvinutej lepenke môžu prebývať lienky či zlatoočky. Takisto môžeme použiť šišky, slamu, bridlice, kúsky dreva, na jeseň šúpolie z kukuríc…

Domček sa po čase nesnažíme opravovať, čím bude „ošumelejší“, tým viac živočíchov si tu nájde svoj úkryt. Dopĺňať môžeme slamu, ktorú si vtáky rady odnášajú pri stavbe hniezd.

Ak máte nejaký malý hotelík, ktorý napr. zavesíte na stenu, na zimu je vhodné ho umiestniť do pivnice alebo na terasu a na jar ho znovu umiestniť v záhrade.