V mnohých receptoch sa uvádza, že obilniny, strukoviny, orechy a semená je dobré pred prípravou namočiť. Viete prečo? Čo sa vlastne pri tomto procese deje a ako správne postupovať?
Jednoducho povedané: namáčaním, klíčením a fermentáciou zvyšujeme nutričné vlastnosti potravín a uľahčujeme telu ich trávenie.
Namočením do vody stimulujeme proces klíčenia, akoby sme dávali signál: “Tak a teraz môžeš rásť”. Prakticky sa stane to, že sa začnú uvoľňovať inhibítory enzýmov. Sú to malé molekulky, ktoré sedia na enzýme a blokujú jeho ďalšie interakcie. Enzým takto nemôže vykonávať svoju robotu.
Oriešky, semená a obilniny obsahujú kyselinu fytovú (IP6, inozitol hexafosfát), ktorá slúži ako zásobáreň fosforu. Ak ich zjeme bez akejkoľvek úpravy, dostávame do tela aj kyselinu fytovú. Tá sa následne naviaže v našom tráviacom trakte na dôležité minerály ako zinok, železo, horčík, vápnik, …a brzdí ich vstrebávanie. Preto je dobré kyselinu fytovú najskôr čo najviac eliminovať – napríklad namáčaním.
Okrem toho, že kyselina fytová bráni poriadnemu využitiu prospešných nutričných látok, prispieva tiež k zápalom v tráviacom systéme. Takto sa ničia črevné klky, zodpovedné za vstrebávanie živín a koledujeme si o gluténovú intoleranciu. Preto ak sa chceme vyhnúť napríklad celiakii, je dobré obilniny namáčať. Vyhýbame sa tým stresu v tráviacom systéme a auto-imúnnym symptómom.
Takže, ako správne postupovať, pri namáčaní obilnín, strukovín, orechov a semien?
– Ideálne, nechať ich namočené v čistej vode cez noc (do vody môžete pridať trochu citrónovej šťavy alebo jablčného vinného octu). Nenechávajte ich namočené viac než 2-3 dni a aj v tomto prípade vymieňajte často vodu za čistú. Pri dlhom namáčaní hrozí oxidácia a degradácia užitočných živín. Pozor tiež na teplotu vody, voda musí byť studená!
– Dobre prepláchnuť. Prepláchnuté a dobre vysušené ich môžte uzavrieť v čistej nádobe a v chladničke tak vydržia niekoľko dní až týždeň. Takto sú neustále po ruke a môžeme ich pridať do akéhokoľvek jedla, alebo použiť ako prvú pomoc proti hladu.