Kardamón je v porovnaní s inými bežne dostupnými koreninami pomerne drahý. U nás nie je príliš známy, v orientálnej kuchyni ho ale kuchári využívajú často.
U nás sa s ním môžete stetnúť napríklad v koreniacich zmesiach ako je Karí alebo Garam Masala.
Korenie má korenistú, mierne nasladlú chuť. Používa sa napríklad k ochuteniu a prehĺbeniu chuti kávy alebo čaju. pridáva sa do vianočného pečenia, ale aj do ovocných zákuskov, perníku, džemov a kompótov.
Gurmáni vedia, že kardamón dodáva zaujímavú chuť aj šťavnatým steakom, zvýrazní prednosti mletého mäsa, mäsových vývarov, pikantných omáčok.Len máloktoré korenie nepôsobí zároveň tak pozitívne na naše zdravie, ako kardamón. Pôsobí priaznivo na zažívanie a trávenie, tlmí nepríjemné pálenie záhy, má antiseptický a diuretický účinok. Kto má podráždenú nervovú sústavu, môže sa ukľudniť tým, že rozžuje pá kardamónových semiačok, ktoré pôsobia ako sedatívum (pri akýchkoľvek závažnejších ťažkostiach však odporúčame radšej navštíviť lekára a nespoliehať sa na tieto prírodné recepty).
Mužom môže zlepšiť potenciu, pretože kardamón je považovaný tiež za pomerne účinné afrodiziakum. Pôsobí tiež výborne na migrénu.