Vedeli ste, že okrem skrášľujúcej úlohy plna rastliny aj mnohé ďalšie? Podporujú pozitívnu náladu a čistia vzduch, čo istotne oceníte. Keďže sú užitočnými pomocníkmi, zaslúžia si aj prvotriednu starostlivosť. Vďaka týmto izbovým rastlinám premeníte svoj domov na kus zeleného raja.

Foto: Pixabay/StockSnap

Sukulenty


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Sukulenty vyžadujú len malé množstvo vody, takže určite oživia váš domov bez náročnej údržby.

Foto: Pexels-ylanite-koppens

Africká fialka


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Africké fialky kvitnú v interiéri pod jasným a nepriamym svetlom, vďaka čomu je starostlivosť o ne veľmi jednoduchá. Navyše dodajú krásny fialový nádych každej miestnosti, v ktorej ich vystavíte.

Potos


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

O túto rastlinku, ľudovo známu aj pod pomenovaním Divný Janko, sa postaráte prakticky bez námahy: majte ju na čiastočnom až nepriamom svetle a zalievajte, keď je pôda väčšinou suchá.

Foto: Pixabay/sweetlouise

Bonsaj Juniper


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Bonsaj Juniper je dokonalým doplnkom, ktorý sa vám bude hodiť do obývačky alebo do kancelárie. Vyžaduje si pravidelnú zálievku, avšak nepreháňajte to. Nechajte pôdu medzi zavlažovaním mierne (nie úplne) vyschnúť a potom ju poriadne nalejte. Majte tiež napamäti, že potrebuje niekoľko hodín priameho slnečného žiarenia každý deň.

Svokrine jazyky


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Pre túto rastlinu je ideálne nepriame svetlo a mierne zalievanie, ktoré praktizujte až po úplnom vyschnutí pôdy. Umiestnite ju do vyvýšeného kvetináča, čím pridáte na zaujímavosti prázdnemu rohu vo vašej obývačke.

Foto: Pixabay/KRiPPS_medien

Begónia


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Begónia potrebuje, aby jej pôda medzi zavlažovaním úplne vyschla. Napodiv, táto rastlina dobre reaguje aj na fluorescenčné svetlo, vďaka čomu je ideálna aj ako ozdoba do vašej kancelárie.

Filodendron


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Jasné, nepriame svetlo a rovnomerná vlhkosť umožňujú tejto rastline pekne prosperovať. Presádzajte ju najmä na jar alebo na jeseň.

Peperómia


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Peperomia argyreia - tiež známa ako melónová peperómia alebo melónová begónia - je členom rodiny rastlín Piperaceae, ktorá pochádza zo severu Južnej Ameriky. Miluje slabé až jasné nepriame svetlo. Hoci toleruje vynechanú zálievku, uprednostňuje viac dobré zavlažovanie, keď je pôda napoly suchá.

Foto: Pixabay/ignartonosbg

Asparágus


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Bežne známy ako obyčajná špargľová papraď, špargľová tráva. Najlepšie je preňho nepriame svetlo a doprajte mu aj dostatok vody, pričom dávajte pozor, aby ste pôdu nepresýtili.

Bambus


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Bambusové rastliny dodajú každému priestoru šmrnc! Domov vám môžu skrášľovať roky, ak budete udržiavať pôdu neustále vlhkú, ale dobre odvodnenú.

Aloe


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Aloe má veľmi rada slnko a potrebuje vodu iba raz týždenne. Neprekáža jej, že pôda medzitým úplne vyschne. Odporúčame zasadiť rastlinu do vysokého kvetináča, ktorý udrží listy mimo váš stôl.

Foto: Pixabay/marcegaral

Mandarínka Klementínka


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Vďaka klementínke budete snívať o lete v zahraničí. Na jar naplní váš domov vôňou jazmínu. Vyžaduje plné až čiastočné svetlo a týždenné zalievanie, čo umožňuje, aby pôda medzitým vyschla.

Chamaedorea cataractarum


Úroveň starostlivosti: Jednoduchá

Chamaedorea cataractarum - alias mačacia palma, kaskádová palma alebo kataraktová palma - je strom, ktorý pochádza z južného Mexika a Strednej Ameriky. Umiestnite ho do miestnosti so stredným až jasným nepriamym svetlom. Polievajte týždenne, ale nepreháňajte to.

Dracéna


Úroveň starostlivosti: Stredná

Dracéna je u nás známa aj ako „dračí strom“. Priame slnečné svetlo môže poškodiť jej špicaté listy s červeným obrysom. Práve preto rastlinke doprajte kombináciu slnka a tieňa.

Gardénia


Úroveň starostlivosti: Expert

Nič sa nevyrovná omamnej vôni kvetov gardénie, Avšak na to, aby sa objavili kvety, je potrebná osobitná pozornosť. Potrebuje šesť až osem hodín jasného, priameho slnečného svetla. Vyžaduje si väčšiu starostlivosť, preto si skutočne zvážte, či budete mať na ňu dostatok času.

Foto: Pixabay/Elstef

Zdroj: 31 Indoor Plants That'll Liven Up Any Small Space (housebeautiful.com)
Foto: Pexels, Pixabay, Titulné foto: Pixabay/arodsje