Dcéra mala na prázdninách u nás kamarátku a aby som im spríjemnila deň, keď sa im nechcelo ísť von, vymyslela, že si pomaľujú tričká. Našla som dve rovnaké biele, tak aspoň nebol problém, aby si nezávideli, že jedna má krajšie ako druhá. Potom už bolo len na ich fantázii, ako ich vymaľovali.

Čo sme potrebovali: biele tričká, kartón veľkosti trička, igelit, väčšie zemiaky, formičky na vytláčanie, predlohy na vystrihnutie, farbu na textil, štetec, vodu, handričku na utretie štetca

Ako sme to robili:

Najprv sme na kartón natiahli igelit a zasunuli ho do trička, aby sa pri maľovaní farby neotlačili na druhú stranu trička.

Rozrezala som na polovicu umytý zemiak. Do polovičky som zastokla formičku a zemiak som dookola obrezala. Tak nám vznikli pečiatky zo zemiakov.

Na výkres si nakreslite rôzne predlohy, aké chcete maľovať s deťmi (kvety, autíčka, lietadlo, hviezdičky…) Vystrihnite ich opatrne a tiež ich použijete ako predlohu na maľovanie.

Potom už dievčatá pracovali samé – štetcom naniesli na pečiatku farbu a pritláčali na tričko. Takisto si priložili vystrihnutú predlohu na tričko a štetcom vypĺňali priestor vo vnútri. Pri prechode na inú farbu štetec dôkladne umyte a utrite, aby ste nemali pomiešané farby. Po zhotovení sme tričká nechali schnúť 24 hodín a vyprala som ich zvlášť, aby sa farbou nezafarbilo iné oblečenie. Perte a žehlite otočené naruby.

Poznámka: Krásne výtvory sa dajú robiť aj s pomocou listov zo stromov. Vezmite jeden list a štetcom naň naneste farbu. Snažte sa použiť farby, ktoré sa podobajú na farby listov na strome. List položte opatrne na tričko a papierovou utierkou ho pritlačte. Potom list opatrne stiahnite z trička. Jeden list môžete použiť aj viackrát. Bude to vyzerať veľmi zaujímavo.