advent15.jpgZačiatkom decembra už začíname myslieť na mikulášsku nádielku – tá sa, ak chceme dodržať tradíciu, nezaobíde bez tradičnej ponožky plnej sladkostí. Ušite si ju spolu so mnou a vyzdobte ju podľa vlastnej fantázie. Čím väčšia, tým lepšia – to je názor detí na mikulášsku ponožku. Večer 5. decembra je svojim spôsobom “generálkou” štedrovečernej nádielky. I prázdna ponožka však môže byť krásnou ozdobou steny alebo krbu.

Čo potrebujete na 4 ponožky: 60 cm červeného fleesu, 10 cm bieleho fleesu, vatelín, bavlnená látka na podšívku, 2m širokej ozdobnej stužky, 60 cm tenkej ozdobnej stužky

advent7.jpg1. Zhotovte si predlohu na ponožku. Na výšku by mala mať cca 30 cm. Vystrihnite po dvoch dieloch na každú ponožku z červeného fleesu (nezabudnite na prídavky na švy vo veľkosti 1cm). Z podšívky a vatelínu vystrihnite tiež po dva diely na každú ponožku, ale nenechávajte žiadny prídavok po stranách, prídavok nechajte len navrchu.
advent8.jpg2. Vonkajšie diely zošite lícom na líce. Podšívku spolu s vatelínom zošite tiež lícom na líce, prešite aj zúbkovaným stehom.

 

advent9.jpg3. Vonkajšie diely otočte na líce, podšívku nie. Oba diely vsuňte do seba. Okraje by mali lícovať.
advent10.jpg4. Z bieleho fleesu odstrihnite pás dlhý na celú šírku ponožky, nechajte 1 cm prídavok.
advent11.jpg5. Z tenšej stužky si odstrihnite 15 cm a preložte ju na polovicu, priložte k vnútornému dielu ponožky, biely lem ponožky otočte naopak a vsuňte do ponožky, pristehujte špendlíkom a prešite na šijacom stroji.

 

advent12.jpg6. Lem ponožky otočte a spodný diel prešite skrytým stehom k ponožke.
advent13.jpg7. Z hrubšej stužky si odstrihnite 50 cm a vytvarujte ju do tvaru mašle. Endlovacím stehom cez stred prešite a stiahnite, aby ste vytvarovali mašličku. Prišite k ponožke.