Byť zdravý znamená mať všetko. Čoraz viac sa v súvislosti so zdravím stretávate s pojmom kolagén. Čo to vlastne je, prečo je dôležitý a kto ho potrebuje suplementovať?

Pokles tvorby kolagénu je nutné riešiť

Kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza v tele každého človeka, avšak jeho prirodzená tvorba sa po približne 25. roku života znižuje. Je to stavebný prvok, ktorý pomáha udržiavať všetko vo vašom tele zdravé a silné. Pomáha udržiavať pevnú pokožku, hladké vlasy, silné nechty, funkčné kĺby a väzivá.

Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v tele a nachádza sa v chrupavkách, šľachách, kostiach, koži a vlasoch. Ak hľadáte výrobok, ktorý vám prinesie výsledky, čistý kolagén prémiovej kvality by mal byť vašou prvou voľbou.

Kolagén síce nájdete v mnohých výrobkoch vrátane pleťových krémov, pleťových masiek a dokonca aj v potravinách, ako sú ryby a vajcia, no najúčinnejšie je ho užívať aj ako doplnok stravy. Trojzložkový kolagén v prášku či tabletkách vám komplexne pomôže doplniť túto bielkovinu do organizmu. Kvalitný produkt by mal v ideálnom prípade obsahovať tri typy kolagénu (I, II a III) a najbližšie k nášmu ľudskému je ten morský z rýb.

Prečo kolagén užívať?

Užívanie kolagénu pomáha udržiavať zdravú pokožku, a preto je taký dôležitý. Pomáha tiež podporovať zdravie kĺbov a pomáha udržiavať mladistvý a hladký vzhľad pokožky. Existuje niekoľko rôznych typov kolagénu, ale dva najbežnejšie typy sú typ I a typ III. Oba pochádzajú z rovnakého zdroja, ale majú trochu odlišné vlastnosti, preto je dôležité vybrať si ten správny pre vás. Kolagén typu I je hojnejší u mladých ľudí, takže tento typ chcete, ak si chcete zachovať zdravú pokožku. Kolagén typu III má viac vlastností, ktoré pomáhajú pri hojení rán.

Najlepšie na týchto typoch kolagénových doplnkov je, že sú 100 % čisté, takže pri ich výrobe nehrozí riziko vedľajších účinkov. Len sa uistite, že ste sa pred užívaním akýchkoľvek kolagénových doplnkov poradili so svojím lekárom, ak máte nejaké existujúce zdravotné ťažkosti alebo ak užívate iné lieky.

(A/PR), zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com