S deťmi vo veku 3-6 rokov je najväčšia zábava pri modelovaní z plastelíny, alebo rôznych hmôt. V obchodoch je dostať kúpiť rôzne hmoty, ale cena je dosť vysoká a pre deti, ktoré ju dokážu minúť v priebehu pár minút, aj zbytočná. A tak som zozbierala rôzne druhy receptov na modelovacie cestá a hmoty. Príjemnú zábavu!

Modelovacia hmota I. pre najmenších 
Potrebujete : 425 g muky, 125 ml oleja, 125 ml vody, potravinárske farbiva
Najprv rozpustíte farbivo vo vode, pridajte ostatne prísady a poriadne premieste rukami ako cesto. V prípade potreby pridajte ešte trochu vody.
Vhodné pre najmenších, ktorí dávajú všetko do úst. Hmotu môžete použivať viackrát, v zaváraninovom pohári ju uložte do chladničky Pred každým použitím dobre premiesiť.

Modelovacia hmota II.
Potrebujete : 400 g muky, 200 g soli, 2 pol. lyžice kamenca (z lekárne) a všetko dôkladne zmiešajte
Ďalej pridajte 1/2 litra vriacej vody, 3-4 pol lyžice oleja a štipku potravinárskej farby z drogérie Všetko dôkladne premieste ako cesto. Ak je hmota príliš suchá, pridajte trochu viac oleja.
Bez prístupu vzduchu vám tato hmota v zaváraninových pohároch vydrží asi 1/2 roka a má iba výhody : nie je zdraviu škodlivá, nezanecháva fľaky, je mäkka- vhodná pre deti a tie si ju môžu navyše s pomocou rodičov vyrobiť samé.

Slané cesto I.
Potrebujete : 2 šálky muky, 1 šálku soli, trochu jedlého oleja, vodu.
Zmiešajte dôkladne múku so soľou a pridajte toľko vody, aby bolo cesto dobre uchopiteľné a pevné. Nakoniec pridajte trochu oleja.
Vyformované predmety pečte v trúbe 30-40 minút pri teplote 150°C. Keď vychladnú, môžete ich namaľovať, pripadne pridajte potravinárske farbivo pred pečením do cesta. Nakoniec môžete nalakovať

Slané cesto II. (kukuričný škrob)
Potrebujete: 1 šálku kukuričného škrobu, 2 šálky soli, 1 a 1/3 šálky studenej vody
Soľ a polovicu vody nechať zovrieť v hrnci, kukuričný škrob vymiešať do hladka so zvyškom vody. Potom dať všetko dokopy a dôkladne premiesiť
Toto cesto môže že vraj schnúť i na vzduchu. Následne môžete namaľovať. Zvyšok nepoužitého cesta uzavrite do pohára a uskladňujte v chladničke.

Poznámka: Do slaného cesta môžete pridať i 2-3 lyžičky lepidla na tapety.