Tak nám tie tri roky materskej dovolenky akosi rýchlo ubehli. Len nedávno sme si nášho malého drobčeka doniesli domov z pôrodnice a o pár dní už prvý krát vkročí do brány materskej škôlky. Možno sa aj tešíme, možno máme aj obavy, ako tento nový krok vo svojom krátkom živote zvládne. Aby jeho prvé dni v škôlke dopadli dobre, mali by sme svojich malých škôlkarov na tento nový zlom pripravovať vopred.
My mamy to už vieme dlho, že raz tento deň v živote nášho dieťatka nastane a aj si to uvedomujeme. Naše dieťa ale vôbec netuší, čo to tá škôlka je a čo ho tam čaká. Nikdy v nej nebolo, nevie, na čo sa má pripraviť. Je s vami takmer 24 hodín denne, možno až na pár okamihov, ak bolo niekedy pri babke, tete, kamarátke. Nevie, čo to znamená, že mama ho bude pravidelne 5 dní v týždni nechávať v cudzom prostredí na niekoľko hodín a dokonca tam bude aj spávať. Ako ho teda na škôlku pripraviť?
Pripravte sa na odlúčenie
Možno si to aj vy pamätáte, alebo vám o tom vaši rodičia rozprávali, ako ste prvé dni v škôlke plakávali za mamou. Teraz to pre vás určite už trauma nie je, ale mamy stojace za dverami a počúvajúce váš nárek určite vyronili neraz nejakú tú slzu a radi by sa do škôlky po vás vrátili. Slzám sa možno ani vaše dieťa neubráni, ale možno to zmiernite tým, ak odlúčenie od vás s dieťatkom natrénujete vopred. Ako na to? Nie je dobré byť v posledné dni na materskej dovolenke príliš upnutí na dieťatku. Dieťa vaše obavy vycíti a bude v strese. Je lepšie dieťa postupne učiť, aby sa snažilo tráviť čas aj bez vás.
Spočiatku stačí, ak pôjde na návštevu ku babke, alebo na prechádzku či krátky výlet len s ockom. Môžete tiež občas požiadať kamarátku, nech vám u seba doma postráži vaše dieťa, ideálne je, ak má aj ona rovnako staré dieťa a budú sa môcť spolu pohrať. To isté môžete potom spraviť aj vy a postrážiť na oplátku dieťa zase jej. Postupne môžete intervaly zvyšovať aj na hodinku-dve. Môžete skúsiť, či dieťa vydrží u babky aj bez otca aspoň na pár hodín. Možno budete prekvapená, ak dokonca pristane stráviť u starých rodičov aj noc a to je už bližší krok k lepšej adaptácii sa na škôlku.
Aktívna motivácia
Ak je vaše dieťa natoľko zrelé, že rozumie určitým výrazom, rozprávajte mu o tom, čo ho v škôlke pekné čaká. Pripomeňte mu, že tam bude mať veľa kamarátov, je výborné, ak tam bude aj nejaký jeho kamarát, ktorého už pozná z detského ihriska, alebo dieťa od susedov. Rozprávajte mu, že tam bude veľa, veľa pekných hračiek, ktoré doma určite nemá, že tam bude veľa detičiek, s ktorými sa budú učiť nové básničky, pesničky, budú kresliť krásne obrázky a potom vám ich doma poukazuje. Choďte spolu do mesta a kúpte mu krásne papučky, ktoré si samo vyberie a ktoré pôjdu s ním do novej škôlky.
Adaptačné pobyty
Všetky štátne predškolské zariadenia by mali poskytnúť možnosť využiť adaptačné obdobie pre vaše dieťa. Môžete to využiť vtedy, ak máte obavy, či vaše dieťa zvládne pobyt v škôlke na celý deň, resp. máte na to iné dôvody. Maximálny čas strávený v predškolskom zariadení je v takom prípade 4 hodiny doobeda. Môžete sa dohodnúť s personálom, či vaše dieťa zo škôlky vyzdvihnete pred obedom, alebo po obede pred poludňajším spánkom.
Nezabudnite si vypýtať od personálu potvrdenie o adaptačnom pobyte, ktoré predložíte na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a za ten čas vám bude ešte plynúť rodičovská dovolenka. Je to výhodné, pretože v prípade, že vaše dieťa bude dlhodobe zle znášať nástup do škôlky, môžete ho z nej znovu odhlásiť a skúsiť to o nejaký ten mesiac neskôr.
Budem vám držať palce, nech váš nástup do materskej školy je bez sĺz a nárekov. Ja verím, že u nás to pôjde tiež v pohode :-)