oslavaIndia
V Indii si deti v deň narodenín oblečú nové oblečenie. V škole má dieťa oblečené farebné šaty a rozdáva čokoládu celej triede s pomocou svojho priateľa. Dieťa je na kolenách a dotýka sa nôh jeho rodičov ako znak úcty. Potom všetci idú na návštevu svätyne, kde sa modlia a dieťa je požehnané. V poobedňajších hodinách sa podáva pokrm, ktorý obsahuje pikantnú dusenú zeleninu s názvom karí a čatní, čo je pikantná ovocná pochúťka. Dezert je „dudh pakh“, čo je ryža ako puding. Môže sa tiež miešať v „pastachios“, mandliach, hrozienkach a korení nazývanom kardamón. Ak by ste dostali narodeninový darček zabalený v čiernom a bielom, znamenalo by to nešťastie.

Írsko
Oslávenec je vyhadzovaný hore dole a potom pustený na zem pre šťastie. Vyhadzujú ho toľkokrát, koľko má oslávenec rokov a ešte dostane jeden naviac pre šťastie.

Izrael
Malé dieťa sedí na stoličke, pokým dospeláci ho zdvíhajú hore a dolu podľa toho, koľko má rokov a ešte raz nakoniec pre šťastie.

Jamajka
Spieva sa a tancuje do reggae rytmu. Dieťa je nakoniec obsypané múkou.

Japonsko
Niektoré roky narodenia sú pre nich dôležitejšie než iné (tretie, piate a siedme) a preto sú spojené s návštevou miestnej svätyne. Počas týchto špeciálnych narodenín japonské deti sa zúčastňujú prichádzajúceho festivalu Shichi-go-san (čo znamená “Sedem-Päť-Tri” Festival), oslavovaný každoročne 15. novembra. Počas tohto festivalu deti a ich rodiny navštevujú kaplnku alebo iné miesto bohoslužieb a vzdávajú vďaku Bohu za svoje zdravie a silu, a žiadajú o požehnanie, aby sa im aj v budúcnosti darilo a za dlhý život (to je z dôvodu, že kedysi deti umierali pred ich 3., 5. a 7. narodeninami). Pri tejto príležitosti dievčatá a chlapci sa vždy obliekajú do svojich najlepších šiat, ktoré môžu byť tradičné kimoná alebo aj oblečenie západného štýlu.

Južná Afrika
Na 21. narodeniny sa vyrobí kľúč z čohokoľvek- od papiera, alobalu, striebra až zlata. Rodičia ho venujú ako znak, že dieťa je pripravené odomknúť dvere svojej budúcnosti.

Kanada
V atlantickej Kanade ( Nové Škótsko, Ostrov Princa Edwarda, Nový Brunswick a Newfoundland) dieťa, čo má narodeniny, prepadnú a natrú mu nos masťou pre šťastie. Mastný nos spôsobuje, že dieťa je príliš mastné, aby sa na ňom nešťatie usadilo. Táto tradícia patrí k škótskym mravnostiam.
V Quebeku osoba, čo oslavuje narodeniny, dostane toľko šťuchancov, koľko má rokov a ešte jeden extra pre šťastie.

Kuba
Oslavy sú veľmi podobné oslavám v USA- jedlo, ozdoby, dary, pinatas, narodeninový koláč, sviečky, pieseň„Happy birthday“ a hry. Ale pozýva sa veľa ľudí, susedia, priatelia, spolupracovníci a rodina aj keď oni nemajú deti vo veku oslávenca.

Litva
Oslávenec sedí na stoličke a priatelia a rodina ho dvíha toľkokrát, koľko má rokov. Tradične dostane oslávenec žltý koláč, ktorý sa vola „klingeris“

Lotyšsko
Girlandy visia všade okolo dverí domu oslávenca. Oslávenec sedí na vyzdobenej stoličke a členovia rodiny ho vyzdvihnú 3x.

Maďarsko
Keď sa otvárajú darčeky, každý poťahá oslávenca za ucho a povie mu malý vinš. Tento vinš v preklade znamená: Nech ťa požehná Boh, ži dlho, až kým sa tvoje uši nedotknú tvojich členkov.

Malajzia
Priatelia alebo príbuzní, ktorí prídu na návštevu, dávajú oslávencovi darčeky alebo môžu dať “ang-bao” čo je malý červený balíček naplnený peniazmi. Vo veku 16 rokov, keď mládež začína pozývať chlapcov a dievčatá na ich party, býva veľa tanca a hier, aby sa pomohlo s nájdením partnera (zvláštnosť je vždy mať na party rovnaký počet chlapcov a dievčat!)

Mexiko
Piňatas, väčšinou vyformované do tvaru zvieraťa, je naplnené sladkosťami a visí zo stropu. Oslávenec má zaviazané oči a búcha do visiaceho piňata, pokiaľ sa neroztrhne. Všetky deti si rozdelia sladkosti. Spieva sa pieseň „las mananitas“. Keď dcéra dovŕši 15 rokov, robí sa špeciálna omša na jej počesť. Na párty, ktorá potom nasleduje, je oslávenkyňa predstavená ako mladá žena. Otec si s ňou zatancuje valčík.

Nemecko
Člen rodiny oslávenca vstane za úsvitu a zapáli sviečky na narodeninovej torte. Je ich tam toľko, koľko má oslávenec rokov, plus jedna extra pre šťastie. Sviečky nechajú horieť celý deň. Po večeri všetci spolu spievajú narodeninovú pieseň a oslávenec sfúkne sviečky. Ak sfúkne všetky na prvý pokus, tak jeho prianie sa splní. Otvoria sa darčeky a party môže začať.
Keď muž dovŕši 30 rokov a stále nemá priateľku, musí pozametať schody mestského úradu. Priatelia mu tam hádžu štrk a keď to už dozametá, tak mu tam opäť nejaký hodia. Týmto spôsobom každé dievča vidí, že ten muž dosiahol vek tridsiatnika a stále nemá dievča (a že je schopný upratovať dom veľmi dobre)

Nepál
Určitá zmes ryžového jogurtu a farby sa natrie na čelo oslávenca pre šťastie.

Nigéria
1., 5., 10. a 15. narodeniny sú považované zvlášť za špeciálny okamih. Na týchto narodeninách mávajú obrovské oslavy so 100 a viac hosťami. Na ich narodeninách majú hostinu pozotávajúcu z pečenej kravy alebo kozy. Taktiež servírujú jedlo zvané “jollof ryža” čo je ryža s paradajkami, červeným korením a cibuľou plus cassava čo je jedlo podobné sladkým zemiakom.
Na svojich oslavách deti hrajú hru známu ako Obehni okolo balíka. Hostia obiehajú okolo balíkov na hudbu a keď hudba prestane, osoba, ktorá drží balík, odbalí ho, potom ho odovzdá, až kým posledný kus nie je von z hry.

Nový Zéland
Po tom, ako je narodeninová torta ukázaná, narodeninová pieseň nahlas a často falošne zaspievaná, oslávenec dostane potlesk za každý rok, čo prežil a ešte jeden navyše pre šťastie.

Nórsko
Oslávenec sa postaví pred svoju triedu, vyberie si priateľa, s ktorým si zatancuje, kým ostatní mu spievajú pieseň Happy birthday.
Väčšina narodeninových osláv pozostáva z čokoládovej torty s čokoládovou polevou a jedla z červenej želatíny pokrytej vanilkovou omáčkou. Na oslave môžu ísť hostia na rybolov, ale nie kvôli rybám, hrajú hru známu ako “Lov na zmrzlinu”, kde každý vyťahuje zmrazené pochúťky pripojené na kúsok špagátu.