Väčšina ľudí si myslí, že najlepším zdrojom vápnika sú mliečne výrobky. Nie je to však pravda. Na prvom mieste v obsahu vápnika je totiž mak, ktorý ho obsahuje až dvanásťkrát viac než mlieko. Už 100 gramov mletého maku obsahuje odporúčanú dennú dávku vápnika, približne 1 200 až 1 400 miligramov, horčíka 340 mg, a železa 12 mg.
Pestuje sa v Ázii a Európe. Mak vždy symbolizoval spánok a sny. Už arabskí lékari poznali účinky ópia. Pôvod maku je neznámy, ale pravdepodobne ho môžeme hľadať v Prednej až Strednej Ázii. U nás sa bežne pestuje pre potravinárske a farmaceutické účely. Celá rastlina je okrem malých semienok vzhľadom k obsahu ópia a v ňom obsiahnutých alkaloidov jedovatá. Odvar z makovíc sa používal kedysi ako utišujúci prostriedok.
Dnes sa z ópia extrahujú významné farmaceutické zložky: kodein, ktorý pôsobí proti ťažkým záchvatom kašľa a morfín, ktorý sa používa ako účinný prostriedok pri silných bolestiach.
Vzhľadom k vysokému obsahu vápníka a horčíka sa odporúča konzumovať pri zlej kvalite vlasov a nechtov, pri osteoporóze, pálení záhy (ale nie v spojení s kysnutým cestom!), pri neurózach…. Ukľudňuje nervovú sústavu, uvoľňuje svalové kŕče a tlmí bolesti v zátýlku hlavy.