camping-691424_1280 Veľa z nás je fanúšikom a nadšencom prírody. Turistika je pre niekoho regeneráciou, oddychom alebo vypnutím od bežnej reality. Ak sa chystáme na dlhšiu túru nevyhneme sa prespatiu v prírode. Najznámejším a najpoužívanejším spoločníkom v každom stane je karimatka. Podložka pod spacák prišla na trh koncom sedemdesiatich rokov minulého storočia. Na trh ju priniesla britská firma Karrimor. Názov je odvodený od penovej zložky s uzavretými pórmi, ktorá sa nazýva Karrimat. Od svojho vzniku už karimatka prekonala pohoria sveta, náročné vysokohorské túry a  pikniky v prírode. V novom tisícročí patrí ku neodmysliteľnej súčasti turistova dobrodruhov, ktorí budú tráviť noc pod holým nebom.

Neexistuje len jeden druh karimatky, dnes ich už je viac

V súčasnosti poznáme niekoľko druhov karimatiek. Všetko prechádza nejakým vývojom a neustále napreduje. Nevyhli sa tomu ani karimatky. V nasledujúcich bodoch ich trochu opíšeme a predstavíme.

  • ALU Karimatka (alumatka)

Väčšinou sú to tenké fólie, vyrobené z penového materiálu a potiahnuté reflexnou hliníkovou vrstvou. Sú tenké a nevážia takmer nič, taktiež zaberú málo miesta. Chránia spacák najmä pred vlhkosťou a špinou.

Hlavné pozitíva každej alumatky sú: nízka cena, malá hmotnosť a minimálne rozmery. Ich najväčšou nevýhodou je izolácia chladu od zeme, v tomto smere patria k horším na súčasnom trhublue-sky-788196_1280.

  • Penové karimatky

Sú v pozícii najpredávanejších karimatiek súčasnosti. Sú vyrobené z penovej hmoty, ktorá ponúka výborné izolačné vlastnosti. Vašu peňaženku nebude stáť veľa. Penová karimatka má nízku hmotnosť a dostatočné izolačné vlastnosti. Ak chcete pocítiť lepší komfort nekupujte karimatky s menšou hrúbkou ako 12 mm. V tomto prípade platí priama úmera. Čím väčšia hrúbka, tým väčšia izolácia a komfort. Negatívom môžu byť jej rozmery a s tým spojená horšia skladnosť. Najčastejšie sa vyrábajú z polyetylénu, ktorý môže byť potiahnutý ochrannou reflexnou vrstvou proti nadmernej vlhkosti. Negatívom je iba horšie zaobchádzanie a s tým spojené mechanické poškodenie povrchu.

  • Evazotky – karimatky z EVA materiálu

Sú obdobou penových karimatiek, rozdielom je len látka z ktorej sa skladajú. Nazýva sa etylenvinylacetát. Ak ich porovnáme s penovými, tak sú pružnejšie, odolnejšie a viac komfortné. Nedochádza na nich ku nechcenému posunu. Nezostávajú na nich nečistoty a nesajú toľko vody ako penové karimatky. Svoje vlastnosti si dokážu udržiavať aj počas mínusových teplôt. Vyrovnávajú menšie nerovnosti terénu, je s nimi dobrá manipulácia a rýchla oprava. Rozdeľujú sa na skladané a profilované. Nevýhodou môžu byť jej rozmery.

  • Samonafukovacie karimatky

 Spájajú v sebe výhody penových nafukovačiek a nafukovacích matracoch. Vrstvy peny sú spojené v pevných spojoch, ktoré zaručujú efektné vlastnosti, udržujú penu napnutú, odolnú proti posunu a preležaniu. Obsah peny a vzduchu zaručuje aj pri menšej hrúbke tepelný komfort. Ich nevýhodou je väčšia veľkosť a váha. Pre hovorí komfort, tepelná odolnosť a taktiež vysoká účinnosť voči vlhkosti a vode. Mínusové teploty nie sú pre nafukovacie karimatky problémom. Pre každého užívateľa je najväčšie riziko ich mechanické poškodenie, preto je nutné zaobchádzať s nimi opatrne.night-675377_1280

Všetky druhy spomínaných karimatiek nájdete v internetovom obchode hej.sk. Môžete si vybrať z ponuky kde sa nachádza viac ako 96 produktov. Počas nákupu môžete využiť originálny zľavový kód hej.sk zo stránky www.zlavovekody.com a Váš nákup bude ešte lacnejší.