Máte záhradu, kde si pestujete obľúbenú zeleninu a ovocie, no trápia vás škodcovia? Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť vniknutiu škodcov do záhrady, pričom mnohé z nich možno vykonať vopred. Čo je najlepšou prevenciou proti neželanému hmyzu a iným škodcom?
Čistota a zdravá pôda
Odstráňte choré rastliny, burinu a odumreté lístie. Ak máte v blízkosti rybník alebo potok, udržiavajte ho tiež bez buriny. Ďalším prírodných spôsobom, ako zabrániť výskytu škodcov, je vysadiť v záhrade rôzne druhy rastlín, ktoré škodcov prirodzene odpudzujú. Napríklad drobné mušky a vošky nemajú v obľube intenzívnu vôňu rozmarínu, levandule, šalvie či kôpru, preto sa vašej záhrade a záhonom radšej vyhnú. Nakoniec nezabudnite pred výsadbou skontrolovať pôdu a používajte kvalitné prípravky proti škodcom. Ak sú s pôdou akékoľvek problémy, nevysádzajte žiadnu vegetáciu, pokým ich nedáte do poriadku.
Chemické prípravky proti škodcom
Insekticídy možno všeobecne definovať ako látky, ktoré ničia alebo odpudzujú hmyz. Niektoré efektívne insekticídy sa dodávajú vo forme postrekov, zatiaľ čo iné nájdete v podobe suspenzných koncentrátov, granulátov alebo rastlinných tyčiniek. Bez ohľadu na spôsob aplikácie majú všetky insekticídy rovnaký cieľ, a to odstrániť hmyz z vašej záhrady. Pri výbere účinného insekticídu by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí:
● hľadajte výrobky označené len na vonkajšie použitie - hoci niektoré univerzálne insekticídy možno v prípade potreby použiť aj v interiéri, zvyčajne nefungujú tak dobre, ako tie, ktoré sú určené na vonkajšie použitie.
● dbajte na to, aby ste insekticíd aplikovali v správnom čase - ak napríklad použijete insekticíd počas dňa, bude menej účinný ako prípravok aplikovaný v noci.
● pred kúpou insekticídu zvážte veľkosť svojho pozemku, reps. postihnutej oblasti a identifikujte škodcov.
Ochráňte svoje plodiny
Aj keď sa pozornosť venuje chemickým pesticídom (a to oprávnene), existuje mnoho iných spôsobov ochrany plodín pred nežiaducimi škodcami. Jednou z možností, okrem používania prípravkov, je striedanie plodín, tzn. pestovanie rôznych plodín v rôznom čase. Môže to byť tak jednoduché ako striedanie kukurice s fazuľou alebo tak zložité ako každoročné striedanie pšenice a kukurice. Dobrým tipom je aj používanie kompostérov a následné využitie tejto vzniknutej rozloženej zmesi.
Ďalším prístupom je používanie krycích plodín - rastlín, ktoré sa pestujú na viacero účelov, ale nemusia sa nevyhnutne používať na potraviny. To môže do pôdy dodať dusík, ktorý pomáha v boji proti škodcom. Nakoniec je tu ekologická ochrana, teda používanie prírodných produktov na odpudzovanie hmyzu a jeho udržiavanie mimo plodín.
Pravidelná starostlivosť o záhradu sa vám vráti v podobe zdravotne nezávadných a chutných domácich produktov z vlastných zeleninových záhonov či ovocných sadov.
(A/PR), zdroj fotiek: shutterstock.com